آبشار اخلمد مشهد
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

آبشار اخلمد مشهد در ۱۷ کیلومتری جنوب غربی شهرستان چناران در نزدیکی روستای اخلمد واقع شده است. دره آبشار اخلمد دارای دیواره های سنگی و پوشش گیاهی متراکم می باشد. در دره اخلمد باغ های فراوانی وجود دارد که میوه ی تابستانی منطقه و نیز شهر مشهد را فراهم میکند.

اخلمد که از جاذبه های طبیعی مشهد می باشد و قدمتی چند هزار ساله دارد، در دره ای در میان کوه بینالود واقع شده است. در ابتدای دره، انواع گل‌ها و گیاهان زیبا و درختان انبوه به همراه باغات فراوان میوه به چشم می‌خورد و پس از طی مسیری آبشار اول که دارای ۲۳ متر ارتفاع است، مشاهده میشود و با گذر از میان این آبشار و در یک کیلومتری آن، آبشار اصلی اخلمد با ارتفاعی حدودا ۴۰ متری مشاهده می شود و آبشار سوم و چهارم نیز در بالای این آبشارها قرار دارد.

مسیر رودخانه، دره و آبشارهای آن حدود ۳ کیلومتر و ۱/۵ ساعت زمان لازم دارد و ارتفاع روستای اخلمد ۱۴۴۰ متر و آهکی بودن جنس کوه‌های اخلمد باعث پیدایش حفره‌های ژرف دایره ای شکل در زیر این آبشار شده‌است. این دره دارای دیواره‌های صخره‌ای با ارتفاع حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر می‌باشد که یکی از بزرگ‌ترین مناطق برای ورزش مفرح سنگنوردی در ایران می‌باشد.

از دیواره‌های معروف آبشار اخلمد مشهد می‌توان به دیواره سفید، الله اکبر، عقاب و… نام برد. دره دارای چندین آبشار می‌باشد که چهار تای آنها دایمی و چندین آبشار فصلی دارد. آبشار اصلی اخلمد دارای۴۰ متر ارتفاع است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. مهدی گفت:

    واقعا این آبشار اخلمد زیباست، البته رنج رسیدن به آبشار هم خیلی زیاده ، ولی وقتی می رسی اونجا و آبشار رو می بینی و یک عکس یادگاری می گیری ، از ته قلب خوشحال می شی