آرامگاه بوعلی سینا همدان
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری در ، منتشر شده است.

آرامگاه بوعلی سینا همدان یکی از آرمگاه های همدان است که در میدانی به همین نام واقع شده است. این بنا مقبره شیخ‌الرئیس ابن سینا فیلسوف، دانشمند و طبیب مشهور ایرانی است که در سال ۱۳۳۳ در زمان قاجاریه به فرمان دختری به نام نگار، نوه فتحعلی شاه به سبک معماری زمانی که بوعلی سینا در آن زندگی می کرده و از روی قدیمی‌ترین بنای تاریخ دار اسلامی یعنی برج گنبد قابوس در شهر گنبد کاووس ساخته شده است.
معماری آن تلفیقی از دو سبک معماری ایران باستان و ایران بعد از اسلام می باشد و قسمت هایی از جمله باغچه‌ها الهام گرفته شده از باغهای ایرانی، آب نماها از حوض خانه های سنتی و نمائی با روکار سنگهای حجیم و خشن خارا که با سنگ گرانیت کوهستان الوند تزئین شده و نمودار کاخهای باستانی ایرانیان می باشد.
آرامگاه ابن سینا  از دو تالار شمالی و جنوبی تشکیل شده است که از تالار جنوبی به عنوان موزه محل نگهداری سکه، سفال، برنز و سایر اشیاء کشف شده مربوط به هزاره های قبل از میلاد و دوران اسلامی و از تالار شمالی به عنوان کتابخانه ای مشتمل بر ۸۰۰۰ جلد کتاب خطی و چاپی گرانبها ایرانی و خارجی و غرفه هایی مربوط به آثار بو علی سینا و شعرا و نویسندگان همدانی استفاده می شود.
در قسمت بالای دیوارهای داخل آرامگاه بیست بیت قصیده معروف به عینیه که از آثار ادبی زیبای ابن سینا در حکمت و فلسفه که آن را در کمال فصاحت و بلاغت راجع به مراحل مختلف سیر روح انسانی و ارتباط آن با عالم جسمانی سروده است، بر روی ۴۰ لوح سنگی از سنگ مرمر حکاکی شده است. همچنین علت وجود ۱۲ ستون در آراگاه  ۱۲ رشته دانشی است که بوعلی توانسته آن ها را یاد بگیرد.
این بنا در  اردیبهشت سال ۱۳۷۶ با شمارهٔ ثبت ۱۸۶۹ به‌فهرست  آثار ملی ایران افزوده شد.

نظر شما درباره آرامگاه بوعلی سینا همدان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)