آرامگاه خواجه اباصلت مشهد
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

آرامگاه خواجه اباصلت مشهد که یکی از جاذبه های مذهبی مشهد محسوب می شود، به نوشته بیشتر مورخین  حدود دوازده قرن است که در مسیر جاده مشهد ، فریمان ، زیارتگاه خواجه اباصلت (ره) واقع شده . ایشان در این مکان که دروازه مشهد الرضا بوده ، وفات یافته و یا به تعبیری به شهادت رسیده و بنابه وصیت خود او ، در همین مکان به خاک سپرده شده است.
در حدود سال های ۱۳۱۰ و ۱۳۵۲ هجری شمسی مرمت ها و الحاقی بنا صورت گرفت و در سال های اخیر بنای آرامگاه با زیر بنای ۹۲۰ متر مربع با شیوه جدید بازسازی شده است و نمای ضریح به نام امام رضا (ع) به صورت هشت ضلعی طراحی و ساخته شده است و پیرامون آن خدمات رفاهی، رستوران، چایخانه، بخش اداری تجاری و پارکینگ برای زائرین فراهم کرده اند.
خواجه اباصلت هروی از دانشمندان و محدثین مشهور زمان خود بوده است و هنگامی که از راه نیشابور به مرو نزد مأمون می رفتند از آنجایی که به حضرت امام رضا (ع) خیلی نزدیک بودند ایشان را تا مقصد همراهی کردند و افتخار خدمتگذاری ایشان را داشته اند.
از مجموعه گفته‌های تاریخ نویسان درباره خواجه اباصلت چنین بر می‌آید که وی با آنکه دانشمند و غنی بوده است آنقدر به امام رضا (ع) نزدیک بوده که گاهی سمت خدمتکاری وی را بر عهده می گرفته است. همین خصوصیت موجب محبوبیت خاص ایشان در نظر شیعیان شده است. اباصلت، پس از ورود امام رضا(ع) به خراسان به این ناحیه آمد و ملازم آن حضرت گردید. او از راویان حدیث سلسله‌الذهب و همچنین راوی چگونگی شهادت آن حضرت به دست مأمون عباسی است.

 

گروهی برای تقرب به خواجه، وصّیت می‌کرده‌اند که در کنار وی برای همیشه آرام گیرند و این از سنگ قبرهای کهن که در پیرامون آرامگاه خواجه هست کاملا مشهود است و نشان می‌دهد که حتّی بسیاری از عرفای بزرگ نیز در اینجا مدفونند، چنانچه یکی از سنگ قبر‌ها متعلق است به درویش علی متوفی به سال ۷۲۶ هجری قمری است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)