آرامگاه خواجه مراد مشهد
[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

آرامگاه خواجه مراد مشهد در ۱۴ کیلومتری جنوب شرقی مشهد در بلندیهای مشرف بر بینالود قرار گرفته است. این مکان یکی از چاذبه های مذهبی مشهد محسوب می شود و این آرامگاه در سه کیلومتری جنوب آرامگاه خواجه اباصلت و با فاصله یک هزار و ۷۰۰ متری و رو به روی بهشت رضا(ع) قرار دارد.

«ابوحبیب هرثمه بن اعین» مشهور به «خواجه مراد» طبق برخی منابع از اصحاب حضرت علی بن موسی الرضا (ع) بوده که در سال ۲۱۰ هجری قمری وفات یافته است و اکنون مقبره وی در ۱۵ کیلومتری جنوب شرق مشهد در سمت جنوبی جاده فریمان و در دامنه ارتفاعات امتداد یافته از رشته کوه بینالود قراردارد.

حاج محمد علی درویش ملقب به نور علیشاه این محل را در زمان معاصر ساخته و هم تحت مراقبت و حفاظت خود قرارداده . و تعمیر نموده است .وی با این کار موجبات رفاه مسافرین را فراهم آورد . این بنا اکنون توسط اداره اوقاف و امور خیریه خراسان اداره می شود .

زمینهای خواجه مراد در جنوب مشهد ، ادامه همان گرانیت های مشهد است که به دلیل سختی بسیار زیاد و مقاومت در برابر عوامل فرسایشی به صورت قلل کم و بیش مرتفع در سطح زمین نمود کرده اند در بالای این ارتفاعات آرامگاه خواجه مراد یکی از یاران امام رضا ( ع ) قرار دارد. که به واسطه این مکان زیارتی و مذهبی فروشگاهها و مغازه های زیادی در ارتفاع با حرکت به سمت قله پدید آمده اند.

این مکان زیارتی با وجود کوههای جالب و مغازه های متعدد برای کوهنوردان به نوعی تبدیل به یک مکان سیاحتی نیز شده است . جدای از جذابیتهای صخره ها و کوههای بوجود آمده ، این مکان از نظر کانی شناسی بسیار غنی بوده و برخی از کانی های کمیاب در آنجا یافت می شود به عنوان مثال مسکویت پرمانند یکی از این کانیهاست که در شرایط تشکیل مواد آذرین در توده های گرانیتی این پهنه یافت می شود .

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)