آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی رشت
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی رشت یکی از مکان های سیاحتی رشت می باشد که در خیابان سهیل دبیری این شهر واقع شده است. میرزا کوچک خان جنگلی که نام اصلی او یونس استاد سرایی بود در سال ۱۲۵۷ شمسی در خانواده‌ای متوسط به دنیا آمد و با توجه به روحیه وطن پرستی که داشت در برابر نقض تمامیت ارضی و استقلال ایران از سوی بیگانگان بعد از مشروطه ایستاد و به مبارزه با محمد علی شاه قاجار و استعمار دولت های خارجی روس و انگلیس پرداخت.

با وجود مقاومت همه جانبه جنبش جنگل در مقابل قزاق‌ها، جنگلی ها مجبور به عقب نشینی شدند و میرزا به کوه‌های خلخال در استان اردبیل پناه برد ولی در بوران و طوفان گرفتار شد و سرانجام زیر سرما و برف سخت در ۱۱ آذر سال ۱۳۰۰، به صورتی که دوست وفادارش گائوک آلمانی معروف به هوشنگ را به کول گرفته بود، از دنیا رفت.

آرامگاه این دلاور رشتی در محله سلیمان داراب در گورستانی به همین نام ساخته شده است. ساختمان آرامگاه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی که نقشه آن از معماری اسلامی و سنتی بهره گرفته شده به صورت یک هشت ضلعی منظم بنا شد و دارای مساحتی ۴۰ متر مربعی و ارتفاع ۹ متری است. آجر، کاشی، سفال و چوب عمده مطالح به کار رفته در ساختمان آرامگاه است. همچنین توسط میراث فرهنگی گیلان، دیوار کشی و احداث سردری شایسته در سال ۱۳۷۱ به انجام رسید.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)