آرامگاه نادر شاه مشهد – باغ موزه نادری
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

آرامگاه نادر شاه مشهد در واقع همان باغ موزه نادری مشهد، می باشد که در قسمت شمال غربی چهارراه شهدای مشهد و در نزدیکی حرم مطهر امام رضا (ع) قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی مشهد و  جاذبه های گردشگری مشهد محسوب می‌شود. این موزه در یک باغ به وسعت ۱۴۴۰۰ متر مربع ساخته شده است که به باغ نادری معروف می باشد.

چشم‌انداز بیرونی بنای آرامگاه نادرشاه تندیس نادر شاه افشار سوار بر اسب به همراه چند تن از سربازانش بر فراز یک قطعه سنگ  مرتفع توسط مجسمه ساز ایرانی زنده یاد استاد ابوالحسن صدیقی ساخته شده است. آرامگاه نادری مشهد (باغ موزه نادری مشهد) در دو تالار به منظور معرفی آثار تاریخی این دوره شکل گرفته است.

تالار شماره ۱ آرامگاه نادری : این تالار به انواع سلاح‌های دوره افشاریه، ‌وسایل سوارکاری مانند زین  اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه و شمشیر متعلق به نادر اختصاص دارد.

تالار شماره ۲ آرامگاه نادری : این تالار در سال ۱۳۷۳ به مجموعه اضافه شد و تابلوهای طراحی و نصب شده که اختصاص به معرفی نادر شاه ، قصر خورشید ، آرامگاه نادری ، ابوالحسن صدیقی و کلنل محمد تقی خان پسیان دارد.

تاریخچه و معماری بنای آرامگاه نادر شاه

انجمن آثار ملی طرح مقبره نادر شاه افشار را در اسفندماه ۱۳۳۳ به مسابقه گذاشت و در مرداد ماه ۱۳۳۴ طرح هوشنگ سیحون برنده مسابقه اعلام شد و این طرح در شورای هنرهای زیبای دانشگاه تهران تایید و برای ساخت به انجمن آثار ملی معرفی شد و همزمان با ساخت مقبره طرح مجسمه نادر شاه به استاد ابوالحسن صدیقی سفارش داده شد و وی موظف شد مجسمه نادر شاه سوار بر اسب را در محل مشخص شده در طرح سیحون نصب کند.

انجمن آثار ملی، در مهر ۱۳۳۵ عملیات ساختمانی بنای آرامگاه نادر و عمارت فرعی و محوطه سازی آن را به شرکت ساختمانی کا.ژ.ت واگذار کرد. این آرامگاه شامل سکویی دوازده پله‌ای، محل گور، پوششی خیمه مانند بر روی قبر، سکویی مرتفع در مجاور قبر با مجسمه نادر شاه سوار بر اسب و سه تن دیگر در پی او، یک غرفه فروش کتاب و دو تالار موزه به نام موزه اسلحه دوره‌های مختلف تاریخ ایران و موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادر شاه تشکیل شده است.

باغ موزه نادری

یکی از بخش های آرامگاه نادری شامل دو تالار موزه به نام موزه اسلحه دوره‌های مختلف تاریخ ایران و موزه اسلحه و آثار مربوط به دوران نادر شاه تشکیل شده است.

در تالار موزه اسلحه به انواع سلاح‌های دوره افشاریه، تابلوهای نقاشی از نادر و صحنه‌های جنگ، وسایل سوارکاری مانند زین و برگ اسب از دوره افشاریه تا قاجاریه، چند نسخه خطی از جمله تاریخ جهان گشای نادری و دو شمشیر متعلق به نادر اختصاص دارد و تالار موزه دوم که از سال ۱۳۷۳ به مجموعه اضافه شد، در آن انواع سکه، ظروف و دیگر اشیای اهدایی از دوره صفویه تا معاصر به نمایش در آمده است.

آرامگاه کلنل محمدتقی خان پسیان

در گوشه شمالی باغ نادری آرامگاه کلنل محمدتقی خان پسیان واقع است که وی از نظامیان اواخر دوره قاجاریه و اولین ایرانی بود که دوره آموزش خلبانی دید و طراحی سنگ مزار وی را هوشنگ سیحون برعهده گرفت.

 

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)