ارگ علیشاه تبریز
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

ارگ علیشاه تبریز یکی از آثار تاریخی و باستانی تبریز در استان آذربایجان شرقی است که در تقاطع خیابان امام خمینی این شهر واقع شده است. این بنا بین سال های  ۷۱۸ تا ۷۳۹ هجری قمری در زمان وزارت علیشاه ساخته شد که با هدف ساخت مسجد علیشاه به هنگام ساخت و با مرگ علیشاه و از بین رفتن سقف به طور نیمه کاره گذاشته شد.

در چند سال‌ بعد با بهره بردن از دیواره‌های اولیه آن، قلعه‌ای نظامی به جای آن ساخته شد و تا  اواخر دوران قاجار با افزودن بخش های مختلف مورد استفاده قرار می گرفت و همچنین در همین دوره عمارت کلاه فرنگی در محوطه آن بنا شد. متاسفانه از بنای اولیه ارگ تنها دیواره جنوبی آن باقی مانده است و بخش‌های افزوده شده به دیوارهای ابتدایی، در دوران پهلوی از بین رفت و بخش‌هایی نیز در دوران پس از انقلاب و زلزله مخرب قرن دهم نابود شد.

معماری به کار رفته در ارگ علیشاه آذری می باشد و از بهترین و زیباترین نمونه های معماری به شمار می رود و در ساختمان آن ساروج و مصالح مقاوم به کار رفته است. از آثار به جا مانده از بنا می توان به سه دیوار بلند اشاره کرد که به شکل ایوان هستند و دارای قسمت مسقف بوده و ایوان طاق‌ پوش و طاق استوانه‌ای بزرگی را می سازد و هم اکنون دور تا دور آن برای برگزاری نماز جمعه استفاده می شود و مصلای بزرگ تبریز بی توجه به این اثر مهم و تاریخی در این مکان ساخته شده است. ارگ علیشاه در ۱۵ دی ۱۳۱۰ خورشیدی با شماره ۱۷۰ به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)