ارگ کریم خانی شیراز
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

ارگ کریمخانی شیراز یکی از معروف ترین جاذبه های تفریحی ایران می باشد که در شهر زیبای شیراز و در میدان شهدا شیراز قرار گرفته است. معماری ارگ کریم خان در جایگاه ویژه ای برای ایرانیان برخوردار است. مساحت ارگ کریمخان شیراز در حدود ۱۳۰۰۰ متر مربع می باشد که نزدیک به ۴۰۰۰ متر مربع آن زیر بنا عمارت ها می باشد.

ارگ کریمخان شیراز که مربوط به دوره زندیه می باشد بوسیله مشهور ترین معماران عصر خود و در کمترین زمان ممکن با کاربری نظامی ساخته شده به طوری که ساخت آن در سالهای ۱۱۴۴ و ۱۱۴۵ خورشیدی به مدت یک سال به طول انجامید.

در این ارگ که پادشاه و اطرافیانش در آن زندگی می کردند تمام جزئیات رعایت شده و از ضریب امنیتی بالایی برخوردار بوده است. برجای های این ارگ بسیار بلند و در حدود ۱۵ متر می باشد و به صورت مخروط ناقص بالا رفته و ضخامت آنها در پایین به حدود ۳ متر و در بالا به کمی کمتر از ۳ متر می رسد. ارتفاع دیوارهای ارگ نیز به ۱۲ متر می رسد.

در قسمت بالای دیوار محل جایگیری سربازان برای دیدبانی و محافظت از قلعه بوده و در دیوار ارگ محل قرار دادن تفنگ و اسلحه نیز تعبیه شده. سوراخ های بزرگتری نیز برای پرتاب کردن تیر و راندن دشمن به عقب طراحی شده. بخش درونی ارگ کریمخان با ایوان ها و اتاق های نقاشی شده، آب‌نماها و باغچه‌ها از ظرافت خاصی برخوردار است. سه ضلع شمال، جنوب و غرب هر یک دارای یک ایوان و شش اتاق مسکونی در دو طرف آن است.

ضلع شرقی شامل حمام خصوصی و برخی امکانات خدماتی است. برج های چهارگانه که دارای سه طبقه می باشد به انضمام خندقی که قبلا دور آن حفر شده بود نیز نقش دفاعی بنا را بر عهده داشته‌اند. پلان ارگ کریمخان شیراز، زمینی مستطیل شکل است. معماری ارگ به شیوه اصفهانی و از نوع معماری درونگرا است که وجود تزیینات ظریف و زیبای داخل ساختمان در مقابل تزیینات ساده دیوارهای بیرونی گواه این مطلب است. عمده مصالح در بنای ارگ سنگ و آجر است.

بخش‌های مسکونی بنا در سه جبهه شمالی، جنوبی و غربی واقع شده اند. در مرکز هر جبهه یک ایوان ستوندار با دو ستون سنگی قرار دارد که در زمان قاجاریه ستونهای اصلی ایوان‌های جنوبی و غربی برداشته شده و ستون‌های چوبی با تزیینات مارپیچی شکل جایگزین شده است. در دو طرف هر ایوان ستوندار و تالار و میان تالارها دو راهرو دو طبقه به کار رفته است.

نمای تالارها با پنجره‌های چوبی مشبک کاری شده همراه با شیشه‌های رنگی پوشیده شده است. تالارها به وسیله دو سقف پوشیده شده‌اند که یکی سقف طاقدار با مقرنس‌های گچی در بخش داخلی آن تزیین شده و دیگری سقف کاذب که با فاصله‌ای نسبت به سقف اصلی ایجاد گردیده.

در زمان سلطنت سلسله پهلوی از ارگ کریم خان به عنوان زندان استفاده شد که آسیب هایی به آن وارد شده است. در سال ۱۳۵۰ این ارگ به اداره فرهنگ و هنر وقت واگذار شد. این بنای اکنون زیر نظر سازمان میراث فرهنگی جمهوری اسلامی ایران اداره می شود و از چند سال پیش کار مرمت این بنا آغاز شده است تا به عنوان موزه بزرگ فارس مورد استفاده قرار گیرد.

حمام ارگ کریمخان دارای سه بخش سربینه ، گرم‌خانه و خزینه است. ورودی حمام ارگ، سربینه است که سکوهایی برای نشستن و درآوردن لباس دارد. در وسط آن نیز یک حوض هشت ضلعی وجود دارد، در گوشه‌ای از رختکن نیز فضایی تعبیه شده است که برای درست کردن چای و کشیدن قلیان در نظرگرفته بودند. سربینه (رختکن) توسط راهرویی به گرم‌خانه متصل می‌شود. در گرم‌خانه نیز قسمت خزینه دارای یک دیگ مسی بزرگ است که با آتش زیر آن گرم می شده و دو حوض آب ولرم نیز وجود دارد.

سایه ی حق کریمخان که ز عدل
زینت دهر و زیب دوران داد

هاتف اصفهانی

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)