امامزاده سید حمزه تبریز
[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

امامزاده سید حمزه تبریز یکی از امامزاده های تبریز می باشد که در خیابان‌ ثقه الاسلام‌ این شهر واقع شده است. سید حمزه‌، که‌ در دربار غازان‌ خان‌ بسیار مورد توجه قرار داشت و در سال‌ ۷۱۴ هجری قمری به‌ دست‌ مغولان‌ کشته‌ شد. این بنا در طول زمان مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

امامزاده از قسمت هایی مانند صحن، مسجد، گنبدخانه، مدرسه ظهیریه که بخش اداری بنا می باشد و سرویس های بهداشتی تشکیل شده است. به طوری که مسجد در غرب صحن، مدرسه ظهیریه و سرویس های بهداشتی در ضلع شمالی صحن و ایوان ورودی و گلدسته در قسمت جنوب صحن قرار گرفته اند.

درب ورودی صحن از سمت جنوب می باشد و از جنس چوب ساخته شده است. همچنین طاق مرمر سردر صحن که از چهار قطعه سنگ مرمر درشت تشکیل شده است زیبایی و جلوه خاصی به بنا داده است. در گنبدخانه امامزاده، محرابی با مقرنس کاری و گچبری دیده می شود که قدمت آن به دوره قاجار برمی گردد. از دیگر تزئینات زیبای امامزاده می توان به مقرنس کاری و آینه کاری سطح درونی گنبد و  و آرایه های نمای داخلی اشاره کرد که در سال ۱۳۸۱ طراحی شده اند.

در کنار قبر امامزاده سید حمزه بخشی از مشاهیر فرهنگی و مذهبی به خاک سپرده شده اند که در اثر گذشت زمان آثار قبور آن ها تخریب شده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)