بازار تاریخی زنجان
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

بازار تاریخی زنجان یکی از بازار های قدیمی زنجان است که در خیابان امام خمینی این شهر واقع شده است. ساخت این بازار که طولانی ترین بازار ایران است از دوره حکومت آقا محمد خان قاجار شروع شد و در سال ۱۲۱۳ قمری در زمان حکومت فتحعلی شاه قاجار به اتمام رسید.
در سال های بعد از ساخت بازار چندین سرا، مسجد، گرمابه و… به مجموعه بازار بالا که مشتمل بر بازار قیصریه، بازار بزازها، حجت الاسلام، امامزاده و عبدالعلی بیک است، اضافه شد.
این مجموعه از نظر تولید و نوع فعالیت به ۸ راسته تقسیم می‌شود که عبارتند از راسته زرگرها، کفاش‌ها، بزازها، سراج‌ها و … . این بازار دارای راسته‌ها، سراها، میادین، تیمچه‌ها، بازارها، دالان‌ها، مساجد، حمام‌ها، تکیه‌ها است و درای ۱۰۰۰ باب مغازه می باشد.
بازار از دو راسته اصلی و فرعی تشکیل شده است. راسته اصلی که حدود یک کیلومتر طول دارد از خیابان سعدی شروع شده و پس از قطع آن توسط خیابان فردوسی، در خیابان اصغریه به پایان می‌رسد. در همان ابتدای بازار از سمت شرق، دو راسته به موازات یکدیگر شکل گرفته است که هر کدام به سراهای مختلفی وصل می شوند و به نام های راسته امامزاده و راسته عبدالعلی بیک معروف هستند.
بازار با انواع طاق و قوسهای هلالی، جناغی و ضربی و گهواره‌ای مخصوصا در راسته‌های اصلی و فرعی، مزین به آجر چینی هایی با طرحهای مختلف هندسی خفته، راسته و حصیری، و بکارگیری آجر و کاشی به سبک قدیمی، و کاشیکاری به رنگها و طرحهای قاجاری درسطوح خارجی و داخلی بناها، طاقنماها، طاق و قوسها و همچنین ستون نماهای گلدانی تزئین شده است.
این اثر در سال ۱۳۷۴ از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با شماره ۱۴۴۰ به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)