بازار وکیل شیراز
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

بازار وکیل شیراز یکی بازار ها و آثار تاریخی شیراز می باشد که در مرکز شهر بعد از میدان شهرداری، نزدیک ارگ کریمخان واقع شده است. قدمت این بازار به دوریه زندیه برمی گردد که به دستور کریم خان زند در سال ۱۱۷۲ هجری شمسی ساخته شد. از دیگر بناهای نزدیک آن نیز مسجد و حمام تاریخی وکیل می باشد.

در گذشته انجام کارهای بازرگانی اعم از خرید و فروش کالاهای داخلی و خارجی و مبادلات پایاپای، صدور یا دریافت حوالجات و صرافی‌ها و بیشتر کارهای اقتصادی شهر شیراز در حجره‌های آن صورت می گرفته است. بازار وکیل سازمانی را دارا بوده که تاجران می توانستند با خیال راحت اجناس خود را به آن بسپارند و در هر زمان از آن استفاده کنند.

طراحی و ساخت بازار از بازارهای قیصریه لار و بازارچه بلند اصفهان که توسط شاه عباس کبیر ساخته شده اند الگو برداری شده است ولی عرض آن از این دو بزرگتر می باشد. همچنین بازار از ۷۴ دهانه تاق ضربی تشکیل شده است که  از بازار های دیگر ۱۱ متر بلندتر است اما امروزه به دلیل خاکریزی کف بازار، ارتفاع طاق‌ها به ده متر کاهش یافته است.

بازار از نظر معماری به گذرگاه برای گذر مشتریان، حریم مغازه که به بلندای نزدیک به ۲ پله بالاتر از سطح زمین است و فضای مغازه تقسیم می شود و برای ورود به آن پنج در بزرگ پیش روی شماست که در چهار طرف آن ساخته شده است. دو راهروی شمالی – جنوبی و شرقی – غربی نیز مانند صلیبی همدیگر را قطع می کنند. در تقاطع این دو راهرو چهار سوق تعبیه شده است که بر روی یک هشتی قرار دارد و دارای طاق بزرگ ضربی محکم است و در پای طاق هم با چند ترنج آجرکاری و تزئین شده‌است. در هشتی نیز مغازه‌هایی چهارگوش در دو طبقه قرار گرفته اند.

ضلع شمالی – جنوبی بازار از دروازه اصفهان شروع می‌شود و تا کوچه جنوبی سرای مشیر امتداد یافته است. در دو طرف این راسته بازار هر قسمت ۸۲ باب مغازه را دارا است. مغازه‌ها بیشتر دارای پستو بوده و در دو طبقه ساخته شده‌اند. چند کاروانسرای قدیمی به نام‌های روغنی، گمرک و احمدی در شمال شرقی این راسته قرار گرفته اند که در آنها به داخل بازار باز می شود.

این مکان در تاریخ ۱۷ تیر ۱۳۱۵ با شماره ثبت ۹۲۴ به‌ فهرست آثار ملی ایران افزوده شد و همچنان مورد استفاده قرار می گیرد و شهروندان و مسافران برای خرید اجناس و کالاهای خود به آن مراجعه می کنند.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)