باغ موزه دفاع مقدس کرمان
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

باغ موزه دفاع مقدس کرمان یکی از باغ موزه های کرمان است که در بلوار شهید عباسپور این شهر واقع شده است. این موزه با تقلید از معماری ایرانی و سنتی کرمان و با توجه به اقلیم و بنا های سنتی، از قبیل بادگیرهای کرمان و استفاده از مصالح اقلیمی طراحی و در زمان ریاست‌ جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی ساخته شده است.
ساختمان اصلی موزه از دو بخش مجزا  تشکیل شده است که یک بخش فضای روباز و بخش دیگر فضای بسته است و در کل در فضایی به مساحت  ۲۵۵۰ متر مربع به بهره برداری رسیده است. فضای بسته موزه شامل ۸ تالار است که هر تالار یک موضوع را دنبال می‌کند.
اولین تالار که عبرت نام دارد دفاع مردم سلحشور ایران با جنگ‌های ۲۰۰ ساله قبل از انقلاب مقایسه شده و ناکامی‌های آن دوران با استفاده از اسناد و نقشه‌ها به نمایش گذاشته شده است.
در این تالار عهدنامه‌های مختلفی که در دوران‌های قدیم به واسطه آن سرزمین بزرگ ایران را تقسیم کرده‌اند اشاره شده است که برخی از آنها مانند قطعنامه ترکمن‌چای، گلستان و متن قطعنامه ۱۹۷۵ الجزایر می باشد.
تالار بصیرت: اسناد قبل از شروع جنگ و حمله‌های پراکنده دشمن، شلیک خمپاره، تصرف برخی از پاسگاه‌های مرزی و چند وسیله مربوط به جنگ به نمایش گذاشته شده است.
تالار نور: به آغاز جنگ، دستور صدام حسین مبنی بر تصرف شهرهای مختلف ایران و کمک کشورهای غربی و کشورهای عرب به او به منظور تسلط کامل بر ایران می پردازد.
تالار شقایق: این تالار به ظلم صدام در بحث حمله‌های شیمیایی، حمله به مراکز عمومی، مدارس، بیمارستان‌ها و شکنجه آزادگان در دوران دفاع مقدس و بعد از آن آثار مربوط به آزادگان که در دوران اسارت به دست خودشان ساخته شده اشاره می کند.
تالار پیروزی: در این تالار که ششمین تالار موزه است، مدارک مربوط به پیروزی‌ها و پایداری مردم ایران، نامه‌های مبادله شده میان رئیس جمهور وقت ایران و صدام حسین، تصاویر مربوط به پیروزی های بزرگ از جمله فتح خرمشهر و مدال‌های دریافتی فرماندهان دفاع مقدس و غیره به نمایش درآمده است.
تالار شهدا: در تالار شهدا تصاویر تعدادی از سرداران شهید از سراسر ایران و پیراهن شهیدان مانند پیراهن سردار علی ماهانی که باقیمانده پیکر پاکش پس از ۱۴ سال پیدا شد می پردازد.
تالار آزادی: در تالار ماکت پویا و متحرک عملیات «والفجر ۸» قرار گرفته است. این ماکت با استفاده از نور، تصویر و صدا به صورت الکترونیکی و مکانیکی عملیات والفجر ۸ و عبور رزمندگان را به مدت ۵۰ دقیقه به نمایش می گذارد.
در این ماکت ۴۵ هزار متر سیم به کار رفته و حرکت تانــک‌ها، نفربرها، سقوط هواپیما، بمباران هواپیماها، ریختن منورهای خوشه‌ای، شلیک تانک‌ها شبیه عملیات والفجر ۸ طراحی و در مقیاس ۱۱ هزار ساخته شده است، به گونه ای که بازدید کنان خود را در یک منطقه عملیاتی واقعی احساس می‌کند.
فضای روباز از سه قسمت تشکیل شده است که شامل نمایش سلاح‌های جنگی سنگین و سبک که ۸۰ درصد آنها غنیمتی است، سنگرهای خودی و سنگرهای دشمن می‌شود.

فضای بیرونی نیز منطقه عملیاتی کربلای ۵ را در منطقه شلمچه به نشان می دهد و در آن  قسمتی از منطقه عملیاتی کربلای ۵ طراحی شده است.
سنگرهای خودی با صدای بسیار زیبای افکت‌های ویژه عملیاتی ساخته شده است و دلیل آن تاثیر گزاری بیشتر به بیننده است و نکته جالب این است که ۷۰ درصد صداها مربوط به همان عملیات کربلای ۵ است که از بی‌سیم‌ها رد و بدل شده و در داخل هر سنگر صدای مخصوص آن سنگر به کار رفته است.
قسمت آخر موزه دفاع مقدس کرمان فضای روباز گلزار شهدا قرار دارد که ۸ هزار سنگ قبر شهدای استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان در آنجا به شکل نمادین و سمبلیک ساخته شده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)