باغ موزه هرندی کرمان
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

باغ موزه هرندی کرمان یکی از موزه های کرمان است که در خیابان فردوسی این شهر واقع شده است. قدمت بنای این موزه به قرن ۱۳ هجری قمری برمی گردد و یکی از ساختمان‌های دوره قاجاریه می باشد که توسط عدل‌ السلطنه یکی از افراد با نفوذ نظامی آن دوره بنا شد.
درباغ دو موزه شامل موزه باستان شناسی و سازهای سنتی وجود دارد. که موزه‌ی سازهای سنتی در طبقه همکف و موزه‌ی باستان‌شناسی در طبقه‌ی اول قرار گرفته اند.
موزه‌ باستان‌شناسی
هدف این موزه، معرفی تمدن های کهن و باستانی استان کرمان و ارتباط تاریخی آنها با نقاط تاریخی نزدیک استان است که می توان به شهر سوخته، تل باکون، تخت جمشید، شوش و چغازنبیل اشاره کرد. این موزه به دو بخش کلی دوران پیش از اسلام و دوران اسلامی تقسیم می شود و شامل بخش های متفاوتی می باشد. که آنها اشاره می شود.
غرفه شهداد: در این بخش کاوش های باستان شناسی مجموعه باستانی شهداد به نمایش گذاشته شده است که از جمله آنها می توان به انواع ظرف های سفالی، سنگی و فلزی ( برنز ) مربوط به هزاره های سوم و چهارم پیش از میلاد مسیح اشاره کرد و گردنبندهای بسیار ظریف و ظروف سنگی شبیه به دوات از دیگر آثار این غرفه است.
غرفه جازموریان ( قبل از تاریخ ): این غرفه شامل انواع سفال های خاکستری رنگ بسیار ظریف و با نقوش زیبا به رنگ مشکی است که از قدمت آن ها به اواخر هزاره سوم و اوایل هزاره دوم پیش از میلاد مسیح بر می گردد.
غرفه جازموریان ( دوره تاریخ ): دیگر آثاری که از منطقه جازموریان به دست آمده است در این بخش به نمایش گذاشته می شود که متعلق به دوره پارتی سلوکی، آمیخته ای از فرهنگ یونان، آسیای مرکزی، هند و فلات مرکزی ایران و میانرودان ( بین النهرین ) است و از این آثار کشف شده می توان به جام های سفالین، بشقاب، کوزه، قمقمه و ریتون های منتهی به سر جانورانی چون اسب، قوچ، گاو و نیم تنه انسان اشاه کرد.
غرفه شماره چهار: در این بخش بیشتر به سفال های مختلف منقوش و نیز حیوانات کوچک برنزی زیبای یافته شده در کاوش های جیرفت پرداخته می شود. ظروف برنزی کشف شده در بزنجان بافت از یافته های مهم بخش می باشد.
غرفه اسلامی: آخرین بخش این موزه است که سفال های لعاب دار و اشیای فلزی و شیشه هایی شامل انواع ظروف و پیه سوز و عطر دان ونیز کتیبه های سنگی مربوط به قرون مختلف اسلامی به نمایش گذاشته می شود.
موزه‌ی سازهای سنتی

این موزه در سال ۱۳۸۱ به بهره برداری رسیده است و سازهایی مانند قیچک، سنتور، قانون، رباب و عود به علاقمندان نشان داده می شود و هدف اصلی از تاسیس آن آشنا کردن علاقه مندان با سازهای بومی و سنتی ایران و همسایگان کشور ایران است.
این موزه دارای ۲۵۰ ساز مختلف و ۳۲ عدد ویترین می باشد که مجموعه بی نظیر از ساز ها را به وجود آورده است. هم چنین این  مکان در آذر سال ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۱۱۷۰ به‌ فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)