باغ و عمارت شوکت آباد بیرجند
[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

باغ و عمارت شوکت آباد بیرجند یکی از آثار تاریخی بیرجند است که در ۵ کیلومتری شرق این شهر واقع شده است. قدمت این بنا به دوره قاجاریه بر می گردد که دارای درختان میوه نیز می باشد. یکی از کم نظیر ترین عمارت ها از نظر معماری می باشد که از ویژگی های شاخصی برخوردار است. به طوری که فضا سازی در این باغ با هماهنگی زیبایی صورت گرفته است که وجود طرح و نقشه از قبل را بازگو می کند.
از معماری آن می توان به حوضخانه که دارای بیشترین تزئین است اشاره کرد. این قسمت دارای گنبدی بزرگ است که در مرکز آن یک کلاه فرنگی با پنجره‌هایی که با وجود آن قسمتی از نور حوضخانه فراهم شده ساخته شده است.
از دیگر بخشهای باغ می‌توان به اندرونی یا محل خصوصی خانواده حاکم اشاره کرد. این قسمت که در جنوبی‌ترین بخش مجموعه قرار گرفته از نظر معماری و طرح، شباهت زیادی به خانه‌های مسکونی واقع در بافت قدیم شهر دارد.
همچنین عمارت با تزئیناتی مانند قاب های گچی ایوان اندرونی، رخبام‌های تزئینی و طاق نماهای اطراف حوضخانه آراسته شده است. در کل ساختمان های بنا شده به صورت متراکم بوده جبهه جنوبی مخصوص حاکم و خانواده او بوده است که قسمتی از فضاهای داخلی جهت تشریفات و پذیرایی از میهمانان مورد استفاده قرار می گرفته است.
فرم بخشی در این خانه نیز رعایت شده است به گونه ای که وسط عمارت در نمای بیرونی از قسمت اصلی بیرون آمده و هشت ضلعی قشنگی را در نما بوجود آورده است و این شکل هندسی نیز در گوشه‌های اصلی این هشت ضلعی بار دیگر تکرار شده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)