برج سه گنبد ارومیه
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

برج سه گنبد ارومیه یکی از آثار تاریخی ارومیه می باشد که در خیابان جانبازان این شهر واقع شده است. برج، آرامگاه بوده که در سال ۵۸۰ قمری ساخته شده است و میتوان قدمت آن را به قرن ششم هجری نسبت داد. در مدخل بنا سه کتیبه به خط کوفی بر جای مانده و برخی از مورخین بر این باورند که این بنا به جای آتشکده‌ای از دوره ساسانی ساخته شده است.

طبق کتیبه های موجود در بنا می توان پی برد که برج سه گنبد به دستور یکی از امرای سلجوقی به نام شیث قاطه المظفری احداث شده است و این را می توان از معماری بنا نیز فهمید. بعضی از باستان شناسان عقیده دارند که در گذشته در کنار این ساختمان دو بنای دیگر قرار داشته که روی هم به این سه بنا، سه گنبد می گفتند. در سال ۱۳۶۷ طبق تحقیقات انجام شده بر روی کتیبه نام پادشاه «شیشقاط المظفری اطال الله بقائه» دیده شد که احتمال دارد نام شخص دفن شده در آن باشد.

بنای برج از سکوی بلند به شکل استوانه و مدور ساخته شده است. ۵ متر قطر و ۱۳ متر ارتفاع برج می باشد و ساختمان امروزی از دو طبقه که در چهار سمت آن دریچه‌ هایی وجود دارد تشکیل شده است.

اتاق مقبره که در طبقه دوم قرار دارد دارای دری به ارتفاع دو و نیم متر است. می توان گفت که بنای استوانه‌ای شکل مدور دارای دخمه‌ای است که قسمت فوقانی آن را به وسیله آجر تبدیل به بنایی شامل اتاق مقبره کرده‌اند و مدخل آن در یک قالب معماری پر نقش و نگار محاط و در بدنه استوانه‌ای برج ساخته شده است.

اتاق مقبره و دخمه، مربعی شکل است که معمار، آن را با مهارتی مثال زدنی در برجی استوانه‌ای، تعبیه و دوباره با تدابیر معماری به دایره تبدیل و آنگاه گنبد را بر آن استوار کرده است. طاق نماهای هلالی تیز و کاربندی و قرنیه‌های مقرنس دار از تزئینات به کار رفته در آن می باشد و سقف این اتاق به شکل قبه‌ای، و طرز چیدن آجرهای آن حلقوی و به حالت تک مرکزی می باشد. برج سه گنبد در ۱۵ آذر سال ۱۳۱۴ با شماره ثبتی ۲۴۲ به‌ فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)