برج میلاد تهران
[تعداد: 13    میانگین: 3.2/5]

برج میلاد تهران در شمال غربی تهران قرار دارد و بلندترین برج ایران و چهارمین برج مخابراتی بلند در جهان و یکی از بلندترین سازه های جهان محسوب می شود. ساختمان راس برج میلاد با ۱۲ هزار مترمربع زیربنا از نظر وسعت کاربری در میان تمامی برج های دنیا مقام نخست را دارد. به جرات می توان گفت که این مکان یکی از جاهای دیدنی ایران محسوب می شود. این مجموعه در میان چهار بزرگراه اصلی تهران یعنی بزرگراه‌های همت، چمران، حکیم و شیخ فضل‌الله نوری قرار دارد.

برج میلاد تهران به خاطر ارتفاع بلند و شکل ظاهری بسیار زیبا و  متفاوتش تقریباً از کلیه نقاط شهر تهران قابل دیدن است و از این رو یکی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می رود .

کلنگ ساخت برج میلاد در سال ۱۳۷۶ با نام برج یادمان به زمین خورد و در سال ۱۳۸۰ خورشیدی به مناسبت یکصدمین زاد روز روح الله خمینی ( ره ) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران به برج میلاد تهران تغییر نام یافت و با تلاش مهندسان  ایرانی در مهرماه ۱۳۸۷ به بهره برداری رسید.

کاربری fv[ ldghn jivhk، تسهیل و گسترش ارتباطات بی‌سیم در سطح تهران، بهینه‌سازی و گسترش پوشش رادیو و تلویزیون، ایجاد زیر ساخت‌های تلویزیونی دیجیتال، هواشناسی، کنترل ترافیک و گردشگری است.

لابی برج میلاد

ساختمان پای برج یا لابی برج میلاد در ۶ طبقه و مساحت ۱۷ هزار متر مربع بنا شده و طبقه همکف لابی به ورودی و پذیرش بازدید کنندگان اختصاص یافته است. پله برقی نصب شده در لابی برج ظرفیت جابجایی  ۹۰۰۰ نفردر ساعت را دارد و ۴ دستگاه آسانسور با ظرفیت ۲۱ نفر نیز در لابی برج نصب شده است. در طبقات اول تا سوم ، ۸۳ واحد تجاری ، رستوران غذاهای بین المللی ، تریا و همچنین نمایشگاهی با وسعت ۲۰۰ متر مربع پیش بینی شده است، طبقات اول و دوم زیر همکف شامل فضای اداری، بهره برداری، تأسیسات، مانیتورینگ و مرکز داده ها است.

بدنه و سازه راس برج میلاد

شکل کلی بدنه یک هشت ضلعی مرکزی با تعدادی دیوار داخلی و چهار باله ذوزنقه ای شکل است. بدنه اصلی از روی فونداسیون (تراز صفر) آغاز شده و تا تراز ۳۱۵ ادامه می یابد. شفت برج یک سازه بتنی می باشد که در ۳ ضلع این شفت ۶ دستگاه آسانسور با سرعت ۷ متر بر ثانیه بازدید کنندگان را در کمتر از ۵۰ ثانیه به راس برج منتقل می کنند و در ضلع چهارم ۱۸۶۸ پله های فرار نصب شده است .بدنه اصلی برج کاربری عمومی ندارد و فقط محل عبور تاسیسات و آسانسور های پر سرعت برج است.

اصلی ترین بخش بهره برداری برج که پیرامون شفت بتنی در ۱۲ طبقه و سطح زیربنایی تقریبی ۱۲ هزار متر مربع به وزن ۲۱۰۰ تن بنا شده است. ساختمان رأس برج میلاد یکی از بزرگترین ساختمان رأس، در برج های مخابراتی دنیا محسوب می شود.  بجز ۶ دستگاه آسانسور های سریع بدنه اصلی برج ۲ دستگاه آسانسور با ظرفیت ۱۰ نفر در هسته مرکزی ساختمان راس نصب شده است.

موزه شهرداری

موزه شهرداری برج میلاد تهران واقع در سکوی دید بسته در طبقه چهارم سازه راس با امکان دید به پایین برج قرار گرفته است.

تریای برج میلاد تهران

تریای برج میلاد تهران فضای دلنشین با چشم انداز کم نظیر فراغت گاه یک فنجان چای گرم بر بلندای شهر تهران است.

موزه مشاهیر

طبقه پنجم راس برج محلی زیبا به منظور عرضه و نمایش آثار ارزشمند تجسمی هنرمندان است. .هدف مدیران مجموعه ایجاد فضایی ویژه  با بهره گیری از امکانات مجموعه برج میلاد تهران برای عرضه این آثار به علاقمندان می باشد.

رستوران گردان برج میلاد

مقام اول بزرگترین رستوران گردان جهان در ارتفاع ۲۷۶ متری متعلق به برج میلاد تهران است این رستوران در طبقه ششم راس برج با ظرفیت ۳۰۰ نفر فضایی دلنشین است که اثری از شاهنامه فردوسی بر زیبایی این رستوان افزوده است. این رستوران از دو فضای ثابت و متحرک تشکیل شده است و یک دور در ساعت به حول قسمت ثابت رستوران گردش می نماید و دید ۳۶۰ درجه را برای میهمانان رستوران فراهم می نماید.به منظور رعایت شرایط ایمنی ، غذاها در رستوران مرکزی مجموعه که در ضلع غربی برج قرار گرفته طبخ و به وسیله آسانسور های مخصوص به رستوران منتقل و با استفاده امکانات سرو و نگهداری پیشرفته رستوران گردان در اختیار میهمانان قرار می گیرد.

منوی غذای رستوران شامل بوفه آزاد انواع غذاهای ایرانی، فرنگی و محلی به‌همراه انواع سالاد، نوشیدنی‌ها و مخلفات دیگر است. اجرای موسیقی پیانو هر شب و ظهر های پنجشنبه و جمعه می باشد.

سکوی دید باز

بزرگترین قطر در سازه راس برج میلاد در طبقه هفتم در تراز ۲۸۰ متری  با زیربنایی در حدود ۳۰۰۰ متر واقع شده است . استفاده از سکوی دید باز این طبقه تجربه بی نظیری است . از این سکو می توان به طور کامل شهر تهران و محوطه اطراف برج را از ارتفاع دید،  موزه تهران برج در این طبقه می باشد .

رستوران ویژه برج میلاد

در طبقه دهم سازه راس برج رستوران ویژه در ارتفاع ۲۹۲ متری به مساحت ۱۱۰۰ متر مربع با ظرفیت بیش از ۱۰۰ نفر جهت میهمانی های رسمی طراحی شده است این رستوران مجهز به امکانات پیشرفته سرو و نگهداری غذا می باشد. یکی از سکوهای دید باز برج در این طبقه قراردارد ، در طراحی معماری داخلی این رستوران از پوشش چوب استفاده شده است که زیبایی خاصی به فضا بخشیده است.

گنبد آسمان

آخرین طبقه عمومی برج، گنبدی شیشه ای به ارتفاع ۱۳ متر می باشد. بر روی دیوار هشت ضلعی مرکزی این طبقه کار هنری اجرا و نصب شده است که جلوه خاصی به این طبقه داده است . این اثر هنری بر پایه  مجموعه ای از نمادها ، اسطوره هاو روایت های کهن ایران زمین شکل گرفته و بازگو کننده سیر تکاملی فرهنگ و تمدن نه هزار ساله ایرانیان از دوران امپراطوری بزرگ ایران، دوران شکوهمند اسلامی تا زمان کنونی است. اندیشه اولیه طراحی این اثر، برخواسته از نشانه های جاودان تمدن بشری ناظر بر چهار عنصر اصلی آفرینش : آب، باد، خاک، آتش و نیز مفاهیم بنیادینی همچون زندگی، مرگ، عشق، عدالت، مبارزه و صلح است.
چهار دیواره اصلی اثر، هریک الهام گرفته از نقش مایه های گوناگونی است مرتبط با یکی از نشانه های چهارگانه که در آمیزش با دنیای پررمز و راز هندسه، ریاضیات و نجوم قرار گرفته است. این نقش ها پیوسته الهام بخش هنر و معماری ایران در دوران گوناگونی بوده که با تفکر ایرانی- اسلامی در نمونه های درخشان میراث فرهنگی و هنری این سرزمین تجلی یافته است.

دکل آنتن برج میلاد

دکل آنتن برج میلاد سازه ای فولادی با ارتفاع ۱۲۰ متر است که در پایین ترین قسمت، یک ۱۶ ضلعی به قطر به قطر ۶ متر و در بالاترین قسمت به یک مربع ۶۰ سانتیمتری تبدیل می شود و از۳۶۰،۰۰۰ قطعه فولاد ، پیچ و مهره ساخته شده  و وزن تقریبی آن ۳۵۰ تن است .در داخل دکل آنتن یک آسانسور ۲ نفره نصب شده و کاربران تخصصی را تا ارتفاع ۷۰ متری منتقل می نماید. دسترسی به دیگر قسمت های دکل آنتن از طریق پله های استخری می باشد.
دکل در ۴ قسمت طراحی و ساخته شده است که قسمت زیرین، محل نصب آنتن های مخابراتی کاربران عمومی و سه قسمت فوقانی به آنتن تلویزیونی آنالوگ و دیجیتال اختصاص داده شده است.

لیزریوم برج میلاد تهران

لیزریوم هنر تلفیقی رنگ، نور، صدا و تصویر است که برای بازدیدکنندگان بلندترین برج کشور بسیار جذاب بوده و مردم می توانند از این سالن همزمان با بازدید از برج میلاد تهران استفاده کنند و لحظات شاد و مفرحی را برای خود و خانواده ثبت نمایند.
این سالن  که در ورودی برج پارکینگ برج میلاد قرار گرفته است با ظرفیت ۵۰ نفر است که در سانس های ۱۵ دقیقه ای اقدام به نمایش ویدئو آرت به صورت لیزری به همراه صدا و تصویر می کند.  هنر لیزریوم از جمله هنرهای تلفیقی ویژه نور ، رنگ و صداست که همراه با افکت های ویژه و صدای دالبی، می باشد.

دلفیناریوم برج میلاد

پارک دلفین ها محل نمایش انواع پستانداران دریایی است.تقریبا در تمام دنیا، دلفیناریوم‌ها در کنار ساحل قرار دارند و مستقیما از آب دریا استفاده می‌کنند. در دلفیناریوم غیر ساحلی نیاز به تکنولوژی شبیه سازی آب اقیانوس است، چرا که عدم رعایت فرمولاسیون دقیق آب منجر به بروز بیماریهای پوست،چشم و نهایتا مرگ حیوانات می شود.
دلفیناریوم برج میلاد تهران مرتفع ترین دلفیناریوم خاورمیانه است که در آن فناوری شبیه سازی آب اقیانوس و سازگاری با ارتفاع رعایت شده است و فرایند نوین تربیت پستانداران دریایی و اجرای نمایش براساس دانش و فرهنگ بومی انجام می‌گیرد.
ظرفیت این مکان ۷۰۰ نفر می‌باشد.ابعاد زمین آن ۴۰ در ۶۰ متر و دارای جدول کشی و زه کشی است.میزان مصرف آب استخر آن ۳۰۰۰ مترمکعب در ماه و در تمام طول سال در ان جریان دارد.

سینما شش بعدی برج میلاد

مدرنترین سینمای ۶ بعدی ایران در برج میلاد تهران با تلفیق نمایش سه بعدی فیلم‌ها و سیستم حرکتی پیشرفته صندلی ها، افکت‌های آب، باد، رعد و برق و… بیننده را کاملا در فضای شبیه سازی شده قرار می دهد.
از هیجان سوار شدن بر ترن هوایی یا سورتمه با عبور از دره ها، پرتگاه‌ها و مناظر برفی یا خلبانی فانتوم با سرعت ۱۰۰۰ کیلومتر در ساعت بدون هیچ خطری تجربه کنید.
این سینما از پیشرفته ترین سینماهای چند بعدی حال حاضر ایران است که از آخرین تکنولوژی روز دنیا بهره مند می باشد. دارای ۸ صندلی متحرک با قابلیت حرکت در جهات مختلف است و زمان پخش فیلم ها ۷ الی ۱۵ دقیقه می باشد.

مرکز خرید برج میلاد

۱۰ رستوران متنوع با غذاهای بین المللی در طبقه سوم لابی برج میلاد تهران در کنار ۸۳ واحد تجاری، تجربه ای متفاوت با چشم اندازی زیبا در محیطی آرام و دلنشین همراه با موزیک زنده برای تمامی ذایقه ها به ارمغان خواهد آورد. در رستوران های فود کورت برج میلاد تهران انواع غذاهای آسیایی، ترکی، برگر های لذید و ساندویچ های ایرانی و عربی، غذاهای سنتی ایرانی، انواع پیتزا و پاستای تازه با طعمی بی نظیر، فینگرفودها و مرغ سوخاری عرضه می گردد.  همچنین بهترین مکان برای دوستانه‌های دلنشین با قهوه های مختلف و انواع چای و شکلات با طمع های متنوع می باشد.

آبشار برج میلاد

آبشار برج میلاد عالیترین و بی نظیرترین آبشار در ایران است و دارای محوطه فضای سبز بی نظیر می باشد.
مساحت کل برکه ها ۳۰۰۰ مترمربع و تعداد آنها ۳ عدد می باشد که بزرگترین آنها ۱۲۰۰ متر مربع می باشد. ارتفاع آبشار جمعا۵/۱۷ متر مربع در دو قسمت که بیشترین آنها ۵/۱۴ مترمربع به عرض ۴۸ متر و کمترین آن به ارتفاع ۳ متر به طول ۳۰ متر است. مساحت رستوران روباز ۱۷۰مترمربع(۱۴۰+۳۰)مترمربع می باشد. نورپردازی آبشار با تعداد ۱۶نورافکن ۲۰۰۰ وات انجام می پذیرد.

مهمانسرای برج میلاد

مهمانسرای برج میلاد  که بر بلندای تپه غربی  برج میلاد قرار گرفته است دارای منظره و چشم انداز بی نظیری به کوههای شمال تهران و چشم انداز کاملی به شهر تهران می باشد. مساحت ساختمان مذکور حدود ۶۰۶ متر مربع می باشد و در دو طبقه احداث گردیده است. دارای ۱۲ اتاق و ۴۰ تخت می باشد که جهت اسکان و پذیرایی مهمانان شهرداری تهران احداث شده است. مسیر دسترسی به مهمانسرا از مجاور پارکینگ طبقاتی می باشد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)