بهشت فسیلی مراغه
[تعداد: 1    میانگین: 3/5]

بهشت فسیلی مراغه یکی از مجموعه های تاریخی مراغه در استان آذربایجان شرقی است. در این مکان که به بهشت فسیلی مشهور است فسیل هایی با هفت میلیون سال دیرینگی و عمر یافت شده است. در این مجموعه که در فضایی به مساحت ۱۰۲۶ هکتار قرار گرفته بیشتر فسیل های پستانداران و اکوسیستم های استپی و علفزاری را دارا است و فسیل های حیواناتی مانند ماموت، زرافه، آهو، گاوسانان، گربه‌ها و ببر دندان خنجری در آن دیده می شود. بهشت فسیلی مراغه نخستین اثر ملی طبیعی و فسیلی کشور است که بالاترین رده‌ های حفاظتی سازمان محیط زیست در آن انجام می شود.

از لایه‌های سنگواره‌ای وجود داشته در مراغه که به انتهای دوران نوزیستی زمین شناسی و چهار تا هفت میلیون سال قبل برمی گردد می‌توان به یافته های موثری از زندگی جانوران غول‌پیکر در این منطقه پی برد.

از فسیل هایی که این منطقه را مشهور کرده است فسیل ماستادون و ماموت ها هستند که محققان و باستان شناسان بسیاری از روسیه، آمریکا، فرانسه و ژاپن را اینجا برای کاوش و تحقیق کشانده است و برخی از آثار آن در موزه های تاریخ طبیعی وین، پاریس، لندن و لس آنجلس قرار دارند و به نمایش گذاشته شده اند. حدود یک قرن قبل استخوان های یافت شده در منطقه را آثار آدم‌های قوی هیکل، آدم‌های شاخدار، اسب شاخدار و دیو می دانستند. علت سالم باقی ماندن بقایای جانداران  خاکسترهای آتشفشان سهند می باشد و توانسته منطقه ای ارزشمند و تاریخی را نگه داری کند.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)