حرم مطهر امام رضا (ع)
[تعداد: 3    میانگین: 4.3/5]

امام رضا (ع) در ۱۱ ذیقعده سال ۱۴۸ قمری در مدینه متولد شده و در سن ۵۵ سالگی به دست مامون عباسی به شهادت رسیدند.
مرقد مطهر هشتمین اختر آسمان امامت و ولایت حضرت علی ابن موسی بن جعفر، امام رضا(ع) قبله گاه دلهای مومنین در شهر مشهد مقدس است. حرم مطهر امام رضا (ع) همه ساله میزبان زائرین و مجاورین آن حضرت بوده است و سالانه میلیون ها بازدید از حرم مطهر صورت می گیرد.

شهر مشهد مرکز استان خراسان بود که اکنون به ۳ استان خراسان رضوی و خراسان شمالی و خراسان جنوبی تقسیم و مشهد مرکز استان خراسان رضوی می باشد.

جزئیات حرم مطهر امام رضا (ع):

ضریح مطهر

اولین ضریح در عهد صفویه بر روی قبر مطهر نصب شد. و تا آن زمان تنها صندوقی بر روی قبر قرار داشت و ضریح کنونی چهارمین ضریح از جنس طلا و نقره میباشد. و در سال ۱۳۳۸ شمسی بر روی مرقد مطهر نصب شده است.

گنبد طلا حرم مطهر

بر فراز بنای اصلی حرم مطهر و در مرکز مجموعه اماکن مقدسه قرار گرفته، ساختار آن دو پوشه و به قولی تاریخ اولین طلاکاری بر روی آن در عهد صفویه صورت گرفته و در اثر حوادث مختلف چندین بار بازسازی شده است.

مناره های حرم مطهر

قدیم

قدیمی ترین مناره طلاکاری شده موجود در اماکن متبرکه، مناره بالای ایوان طلای صحن انقلاب (عتیق) است که در شمال غربی گنبد مطهر واقع شده و از بناهای عهد صفوی است و به قرینه آن مناره دیگری بر فراز ایوان عباسی (ایوان شمالی) در عهد افشاریه احداث شده است. این دو مناره در اثر حوادث تاریخی بارها آسیب دیده و چندین بار مرمت شده است.

جدید

دو مناره طلاکاری شده صحن جمهوری جدید الاحداث و مربوط به دوران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است. علاوه بر مناره های یاد شده دو گلدسته بزرگ کاشی کاری شده در دو طرف بخش شمالی گنبد ایوان مقصوره در مسجد گوهرشاد، و دو گلدسته کوچک کاشی کاری شده بر فراز بناهای بخش جنوبی صحن جمهوری احداث شده است.

نقاره خانه حرم مطهر

بنای آن در دو طبقه با نمای بیرونی کاشیکاری شده بر فراز ایوان شرقی صحن انقلاب قرار گرفته که بنای قبلی آن در یک طبقه و از حلب و چوب احداث شده بود. مطابق رسم معمول از زمان صفویه روزی ۲ نوبت، قبل از طلوع و غروب خورشید. در همه ایام بجز ایام سوگواری، نقاره خوانی انجام میشد و نقاره چیان در یک گروه ۱۲ نفری به کار خود ادامه میدادند و در حال حاضر یک گروه ۷ نفری در همه ایام قبل از طلوع و غروب خورشید و در ماه مبارک رمضان قبل از اذان صبح و در اعیاد مذهبی و اعلام شفا، مراسم نقاره زنی انجام میشود.

سقاخانه حرم مطهر

این مکان در وسط صحن انقلاب واقع شده و یکی از مهمترین آثار تاریخی اماکن متبرکه به شمار می آید. و چون بنای اولیه آن توسط شخصی به نام اسماعیل طلایی احداث شده به این نام نیز مشهور است و در سال ۱۳۴۵ شمسی پس از چند بار مرمت، تخریب و به شکل کنونی بازسازی و طلاکاری شده است.

ساعتهای حرم مطهر

دو ساعت شماطه ای بر بدنه دو شبه مناره بر فراز ایوان غربی صحن انقلاب و ایوان جنوبی صحن آزادی نصب شده است که قدمت اولین ساعت به عهد صفویه یا مظفرالدین شاه بر میگردد. که همان ساعت موجود در صحن آزادی است.

رواقهای حرم مطهر

در مجموع ۲۲ رواق قدیمی و جدید در اماکن متبرکه وجود دارد که عبارتند از:
رواق شیخ بهایی، رواق دار الحفاظ، رواق گنبد حاتم خانی، رواق دارالسیاده، رواق دار الفیض، رواق دار السعاده، رواق دارالشکر، رواق توحید خانه، رواق دارالسلام‌، رواق دارالعزه، رواق دارالسرور، رواق دار الذکر، رواق دارالزهد، رواق دارالعباده، رواق گنبد الله وردیخان، رواق دارالضیافه، رواق دارالشرف، رواق دارالولایه، رواق دارالاخلاص، رواق دارالهدایه، رواق دار الرحمه

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)