حرم مطهر شاهچراغ (ع) شیراز
[تعداد: 3    میانگین: 4.3/5]

حرم مطهر شاهچراغ (ع) شیراز یکی از مکان های مذهبی شهر شیراز می باشد که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این آرامگاه که در خیابان لطفعلی خان زند شیراز واقع شده و بنا به اعتقاد شیعیان احمد بن موسی کاظم، پسر ارشد امام موسی کاظم و همچنین محمد بن موسی، برادران امام رضا، در آن به خاک سپرده شده است.

بنای حرم، شامل بر ایوانی در جلو و حرمی گسترده در پشت ایوان است که در چهار جانب حرم، چهار شاه نشین قرار گرفته و مسجدی نیز در پشت حرم ساخته شده‌است. ضریح آن در شاه نشین زیر گنبد قرار دارد و از نقره ساخته شده‌است. حیاط شاه چراغ دارای دو در اصلی ورودی است که در سمت جنوب و شمال حرم از زیر دو سر در بزرگ کاشی کاری شده دارد که به حیاط وسیع حرم وصل می شود. حرم شاهچراغ در سمت غرب حیاط و حرم سید میر محمد برادر شاه چراغ در سمت شمال شرقی حیاط قرار دارد. امکانات وسیعی مثل پاسگاه انتظامی، دفتر پست و مخابرات، کتابخانه و موزه در این حیاط وسیع برای رفاه مردم ایجاد شده‌است.

صحن مرکزی به صورت مستطیلی است و به مساحت چهارده هزار مترمربع که در اطراف آن ۱۶۲ غرفه در دو طبقه ساخته شده است. عملیات نماسازی رواق‌ها با آجر و کاشی به طرز زیبایی به دست استادکاران آستان مقدس حضرت شاه‌چراغ (ع) به اتمام رسیده است.

در گذشته هرکدام از حرمین مطهر احمدی و محمدی (ع) دارای صحن مستقلی بودند که ازطریق بازار بین‌الحرمین به یک‌دیگر متصل می‌شدند. در طرح توسعه و عمران آستان مقدس حضرت شاه‌چراغ (ع)، پس از خرید و تخریب اماکن بازار بین الحرمین، صحن مطهر وسعت یافت، به طوری‌که هم‌اکنون حضور هردو مرقد مطهر در یک صحن بر عظمت و شکوه آن افزوده است.

همچنین درون حرم آئینه‌های ریز رنگین کار رفته، آئینه کاری با انواع خط های زیبای فارسی و عربی، تزیین کننده نمای اطراف آینه‌ها و کاشی‌ها است. نرده‌های چوبی آن به سبک سنتی از چوب ساج ساخته شده و نصب گردیده است و کف صحن مطهر نیز با سنگ گندمک فارس فرش شده است. حوض صحن با الهام از طرح‌های هنر اسلامی عملیات اجرایی حوض صحن مرکزی انجام شده و مورد بهره‌برداری قرار گرفته است. در ساختمان حوض از سنگ‌های بزرگ چینی ریز استفاده شده که در کارگاه سنگ‌تراشی آستان مقدس به طرز زیبایی حجاری و نصب گردیده است.

ایوان در قسمت شرق حرم واقع است. احداث صحن قدیمی قبل از ایوان بوده است و بنای اولین ایوان را به دوران علاءالدوله قاجار نسبت می‌دهند. ابعاد ایوان مطهر پس از توسعه به طول ۳۰/۳۸ متر و به عرض ۵/۵ متر شده‌اند و دارای ده ستون به ارتفاع ۵/۱۰ متر است که دهنه بین ستون‌ها ۱۵/۳ متر و دهنه وسط ۳۵/۶ متر، طول دارد. دوازده حجره در دو طرف به صورت دوطبقه ساخته شده و یک دهنه بزرگ در وسط قرار دارد که بدنه‌های آن با گچ‌کاری تزیین گردیده است.

شاهچراغ کیست؟

احمد بن موسی بن جعفر، از فرزندان امام موسی کاظم (ع)، معروف به سید السادات و شاه چراغ است و اطلاعاتی درباره تولد، درگذشت و حتی نسب مادر او در دست نیست. درباره درگذشت یا شهادت او هم روایت‌های مختلفی در منابع تاریخی ذکر شده است. بنابر منابع تاریخی، احمد بن موسی در زمان ولایتعهدی امام رضا (ع) و مدتی پیش از درگذشت امام هشتم، به همراه جماعتی به سمت ایران حرکت کرد تا به برادرش بپیوندد.در این منابع آمده است که عامل مامون در نزدیکی شیراز با او جنگید و یاران احمد پس از آگاهی از وفات امام رضا، از اطراف او متفرق شدند. منابع درباره ادامه حیات تا زمان وفات و یا کشته شدنش توسط ماموران دولتی اختلاف دارند. بنابر نقل علی بن زید بیهقی در کتاب لباب الانساب،

احمد در بغداد ساکن بود و پس از دریافت خبر درگذشت ناگهانی امام رضا(ع) به خونخواهی برادرش و انتقام از مامون، خروج کرد و در قم و ری با سپاهیان مامون جنگید و سرانجام به خراسان رفت و نزدیک اسفراین در جنگ با سپاه مامون کشته شد و در همان جا دفن شد.

درباره تولد، طول عمر و درگذشت احمد بن موسی هم اطلاع دقیقی در دست نیست، اما برخی منابع تاریخی، درگذشت او را در سال ۲۰۳ق تخمین زده‌اند.

ابن بطوطه جهانگرد مراکشی که در سال ۷۲۸ خورشیدی برای بار دوم به شیراز سفر کرده، در سفرنامه خود درباره اقدامات ملکه تاشی خاتون و توصیف آرامگاه، چنین نوشته‌است:

این آرامگاه در نظر شیرازی‌ها احترام تمام دارد و مردم برای تبرک و توسل به زیارتش می‌روند. تاشی خاتون، مادر شاه ابواسحاق، در جوار این بقعه بزرگ، مدرسه و زاویه‌ای ساخته‌است که در آن به اطعام مسافران می‌پردازند و عده‌ای از قاریان پیوسته بر سر تربت امامزاده، قرآن می‌خوانند شب‌های دوشنبه، خاتون به زیارت آرامگاه می‌آید و در آن شب قضات و فقها و سادات شیراز نیز حاضر می‌شوند. این جمعیت در بقعه جمه می‌شوند و با آهنگ خوش به قرائت قرآن مشغول می‌شوند. خوراک و میوه به مردم داده می‌شود و پس از صرف طعام، واعظ، بالای منبر می‌رود و تمام این کارها در بین نماز عصر و شام انجام می‌گیرد. خاتون در غرفه مشبکی که مشرف به مسجد است، می‌نشیند. در آخر هم (به احترام این بقعه) همانند سرای پادشاهان طبل و شیپور و بوق می‌نوازند.

شیخ مفید علیه الرحمه در کتاب خود بنام ارشاد در شرح حال این امام زاده می فرماید:

حضرت احمد بن موسی جلیل القدر،‌ کریم و پرهیزگار بود و حضرت موسی بن جعفر او را دوست و مقدم می داشت و مزرعه خود که معروف بود به «بسیره»، به او بخشید و گویند حضرت احمد بن موسی رضی الله عنه هزار بنده خرید و در راه خدا آزاد نمود. حسن بن محمد بن یحیی برای من حدیث کرد از جدش که گفت: شنیدم از اسماعیل فرزند حضرت موسی بن جعفر که می گفت: پدرم با فرزندان خود از شهر مدینه بسوی برخی از اموال خود بیرون رفت و با احمد بن موسی بیست مرد از خدمتگزاران و خادمین پدرم همراه بودند و چنان مراسم احترام و ادب نسبت به آنجناب بجای می آوردند که هرگاه احمد بن موسی می نشست آن بیست تن می نشستند و چون برمی خاست بپا می ایستادند. در چنین شرایطی پدرم احمد را قلباً چنان دوست می داشت و باطناً به وی مهر می ورزید که چون احمد از پدر غافل می گردید پدرم مخفیانه با گوشه چشم بر او نگاههای گرم و محبت آمیز می نمود و چشم از وی برنمی داشت و ما متفرق نمی شدیم تا اینکه احمد از جمع ما خارج نمی گشت.

محمد کشی در کتاب خود، احمد بن موسی را یکی از فضلای عصر خود نام می برد و او را از محدثانی می شمارد که احادیث زیادی از پدر و اجداد بزرگوارش نقل کرده و می نویسد که:

احمد بن موسی به دست مبارک خویش، قرآن کریم را نوشته است.

سید محسن امین، در اعیان الشیعه به نقل از محمد بن هارون موسی نیشابوری در کتاب لُبّ الانساب، ضمن شرح فضایل احمد بن موسی می نویسد:

گفته می شود که احمد بن موسی سه هزار بنده داشت و هزار بنده را آزاد کرد و هزار قرآن با دست مبارکش نوشت و او با عزت و بزرگوار و دارای منزلتی بزرگ بود. و احادیث بسیاری از پدر و اجدادش حکایت کرده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)