حمام بلور و موزه سنگ قزوین
[تعداد: 2    میانگین: 4.5/5]

حمام بلور و موزه سنگ قزوین یکی از مکان های تاریخی شهر قزوین می باشد که در یکی از محله‌های تاریخی شهر قزوین به نام محله آخوند واقع شده. حمام بلور قزوین در زمان صفویه ساخته شده و در زمان قاجاریه مورد بازسازی قرار گرفته.

این حمام، با مساحتی حدود ۱۲۰۰ متر مربع و به دلیل معماری زیبا و نقاشی‌های گل و طبیعت موجود در سربینه و نیز کشف سفال‌های مختلف، نشان از ساخت این حمام در دوره صفویه دارد و از جهتی تکمیل و بازسازی و همچنین تمثال‌های انسان که مربوط به دوره قاجاری می‌شوند باعث شده حمام بلور منسوب به دورهٔ صفویه و قاجاریه در شهر قزوین گردد.

در ورودی این حمام، دالانی دراز قرار دارد که پس از طی کردن آن به کانال حوض پاشویه می رسیم. در این مکان سربینه یا رختکن واقع شده است که تنها مکان دارای تزیینات در دور تا دور خود می‌باشد. بین دو قسمت سربینه و گرم خانه، راهروی میان قرار دارد که این راهرو، در دمای بدن افراد، ایجاد تعادل نموده و از سرماخوردگی فرد جلوگیری می‌کرده است.

یکی از نکات جالب این حمام، بخش گرمایشی حمام و طبقه جهنم یا می‌باشد که در کف گرمخانه واقع شده و در اصطلاح به آن گربه رو می‌گویند. گفتنی است طبقه جهنم همانند سیستم‌های گرمایش از کف امروزی است و این نشان دهنده‌ی دانش معماری آن روزگار می‌باشد.

از دیگر قسمت‌ها این حمام می‌توان به نظافت خانه، مخزن آب و گرم خانه نام برد. آب این حمام از دو قنات آخوند و شاه تأمین می‌شده که برای حذف مواد زائد داخل آب این دو قنات، از تصفیه خانه بهره می‌بردند.

امروزه، کاربری حمام بلور به عنوان موزه سنگ قزوین می‌باشد.

این حمام به شماره ۳۹۶۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پیشنهاد های دیگر

  1. گراند هتل قزوین

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)