حمام وکیل شیراز
[تعداد: 2    میانگین: 4.5/5]

حمام وکیل شیراز یکی از مکان های تاریخی شهر شیراز می باشد که در خیابان لطفعلی خان زند شیراز واقع شده است. این حمام که به دست کریم خان زند ساخته شده دارای مساحتی حدود ۱۱ هزار متر مربع می باشد که ۸ هزار و ۶۶۰ متر آن زیربنا و ۱۲۰ متر طول و ۸۰ متر عرض دارد. این حمام، همانند دیگر حمام های ایران از پیشرفته‌ترین معماری زمان خود بهره‌مند است. به عنوان مثال می‌توان گفت که ورودی حمام ها در ایران کوچک بوده و در این حمام نیز از شیبی‌ ملایم برخوردار است که به هشتی ورودی متصل می‌شود.

معمارن سطح هشتی ورودی را نسبت به سطح زمین، پایین‌تر درنظر گرفته و ورودی به رختکن را به صورت زاویه‌دار تعبیه کرد‌ه‌اند. اعمال این نوع ساخت، جهت جلوگیری از ورود سرما به داخل و خروج گرما به خارج از حمام، صورت گرفته است. سربینه‌ی حمام وکیل شیراز، به صورت هشت ضلعی منتظم ساخته شده که از هشت ستون یک پارچه‌ی سنگی در میان سقفی گنبدی شکل، تشکیل شده است. گرم‌خانه نیز توسط سنگ فرش شده و دالان‌هایی کم عرض و باریک در زیر این سنگ‌فرش‌ها تعبیه شده‌اند که با جریان یافتن هوای گرم و بخار آب در آن، باعث گرم شدن کف حمام می‌شدند.

این حمام داری دو قسمت محوطه‌ی گرم‌خانه، دو شاه‌نشین، دو قسمت خزینه‌،دو حاکم‌نشین می باشد که در بخش میانی هر حاکم‌نشین نیز، حوضی وجود دارد که از سنگ مرمر ساخته شده است.  حمام وکیل در نزدیکی بازار وکیل قرار گرفته است و دارای نقش های آهک بری بسیار زیبایی می باشد که داستان های آنها از مذهب، سنت، علائق و رؤیاهای مردم شیراز سرچشمه می‌گیرد.

از دیگر نکاتی که در نوع ساخت و معماری حمام‌های باستانی ایران رعایت شده است، می‌توان به نوع کاربری آن‌ها اشاره کرد. در دوران گذشته، حمام را تنها به عنوان مکانی برای شستشو در نظر نمی‌گرفتند. بلکه حمام مکانی برای انجام مراسمی از جمله جشن حمام زایمان، جشن مراسم آشنایی و خواستگاری دختران دم‌بخت، مراسم سنتی حنابندان و بسیاری دیگر از رسوم جالب و دوست‌داشتنی است که متاسفانه امروزه هیچ اثری از آن‌ها به چشم نمی‌خورد، و دلیل آن‌ را می‌توان در تغییر معماری و نوع ساخت حمام‌های امروزی جستجو کرد. حمام‌هایی که در دوران حکومت کریم‌خان زند، تاسیس شدند نیز از این قاعده مستثنی نبوده و مراسم مذکور، توسط مردم آن دوران نیز در این مکان‌ها برگزار می‌شدند.

حمام وکیل که به علت تغییر وضع حمام‌های عمومی ‌از صورت قبلی خارج شده بود، در سال ۱۳۵۱ توسط اداره باستان شناسی مورد مرمت قرار گرفت. این بنا با شماره ۹۱۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. حمام وکیل شیراز پس از یک دوره افت و خیز طولانی و تبدیل به رستوران و سفره‌خانه و موزه فرش‌های دستباف (فروشگاه فرش‌های دستباف) طی سنوات گذشته و آسیب‌هایی که بخش خصوصی به آن وارد کرد، در نهایت به موزه تبدیل شد. در این موزه ۳۰ مجسمه مومی در قسمت سربینه حمام در حالت‌های مختلف چیده شده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)