حمام کردشت جلفا
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

حمام کردشت جلفا یکی از آثار تاریخی جلفا در استان آذربایجان شرقی است که در روستای کردشت این شهر واقع شده است. این بنا در اواسط دوره صفویه به دستور شاه عباس صفوی تاسیس شد و به عنوان حمام خانی استفاده می شد به طوری که تنها پادشاه می توانست از آن استفاده کند.

در دوره قاجار پس از بازسازی، عموم مردم می توانستند از حمام استفاده کنند ولی بعد از چند سال بی استفاده باقی ماند و به صورت متروکه در آمد. حمام در سال ۱۳۸۷ توسط میراث فرهنگی استان از خاندان خلفایان خریداری شد و به شکل  مجموعه تاریخی گردشگری مورد استفاده قرار می گیرد.

آهک بری های حمام بسیار چشم نواز هستند. برای داخل شدن به آن اول باید از پله به هشتی اولی و بعد با هشت پله به سر بینه یا رختکن عبور کنیم. سربینه حمام به شکل هشت ضلعی می باشد که بر هشت ستون هشت ضلعی که با فرمنس کاری تزئین شده اند مستحکم شده است. رختکن با گذرگاهی هشت ضلعی به خزینه وصل شده است. در سمت چپ بنا دو توالت و یک حوضچه آب ساخته شده است. گرمخانه از چهار ستون و دو حوض تشکیل شده است که آب آن با کانالی از محل جوش آب به آنها وصل می شده است.  همچنین روشن کردن حمام فقط با روزنه‌های بالا سقف صورت می گرفته و محل جوش آب از میان فلزی آلیاژ معروف به هفت جوش ساخته شده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)