حوزه علمیه صدر بازار اصفهان
[تعداد: 2    میانگین: 4/5]

حوزه علمیه صدر بازار اصفهان یکی از حوزه های علمیه اصفهان است که در مرکز بازار گلشن یا بازار جارچی باشی اصفهان در نزدیکی دروازه‌ی اشرف و در مجاورت مسجد دارالشفاء و بازار نجارها واقع شده است. قدمت مدرسه به دوره قاجاریه برمی گردد و توسط محمدحسین خان صدر اصفهانی صدر اعظم فتحعلی خان قاجار در زمینی به مساحت ۹۰۰۰ متر در اواسط نیمه‌ اول قرن سیزدهم بنا شد و در یک قرن اخیر از نظر موقعیت علمی و اجتماعی، یکی از مهم‌ترین مدرسه های علمیه اصفهان بوده است. حوزه علمیه، با الگوگیری از مدرسه چهارباغ در یک طبقه ساخته شده که در طبقه اول ۵۸ حجره و در طبقه شش حجره بنا گردید.
در سه طرف، ایوان بزرگ با سقف بلند به عنوان مدرسه ساخته شد. در سمت غربی مدرسه نیز به جای ایوان، کتابخانه ای در زمان مرحوم آیت الله خراسانی تاسیس شد و همچنین از حیاط بسیار وسیع و باغچه های متناسب و نسبتاً بزرگ با درختان کاج کهن و بسیار بلند برخوردار می باشد. در سال ۱۳۸۵ قمری در پشت حوزه بزرگ شمالی، سالنی بزرگ برای تدریس و همچنین برگزاری نماز جماعت تأسیس شد.
در سال ۱۳۶۶ شمسی حوزه، از طبقه فوقانی و احداث بیش از چهل باب حجره و ایوان های مقرنس شده و سه باب مدرسه در زوایای فوقانی همچنین ساختمانی در سه طبقه با زیربنای تقریبی ۳۰۰۰ مترمربع به منظور کتابخانه و سالن اجتماعات به بهره برداری رسید.
کتابخانه مدرسه صدر که به جای کتابخانه قدیمی تأسیس شد با حدود ۲۰۰۰۰ هزار جلد کتاب حوزوی و متنوع و بیش از ۱۰۰۰ نسخه کتاب خطی و چاپ سنگی، گنجینه ای گرانبها را در خود جای داده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)