روستای تاریخی پاژ
[تعداد: 2    میانگین: 3/5]

روستای پاز یا پاژ یا فاز یا باژ نام روستایی است در حدود ۲۰ کیلومتری جاده مشهد به کلات. این روستا در واقع زادگاه ابوالقاسم فردوسی؛ شاعر بزرگ حماسه سرای ایران است. بر بلندای تپه‌ای در این روستا خانه‌ای قرار دارد که به‌ گفته اهالی و برخی از کارشناسان خانه فردوسی است. این خانه قدیمی (حتی اگر به ‌واقع خانه فردوسی نباشد) به ‌لحاظ قدمت می‌تواند محلی برای جذب گردشگر و رونق روستا باشد.

گرچه این خانه در اسفند ۱۳۷۹ به عنوان یک بنای تاریخی ثبت ملی شده است، ولی گردشگران برای پیدا کردن آن مجبورند از مردم سوال کنند که آن ها هم تنها در حد شنیده ها و بر اساس حضور گردشگران به اطلاعاتی بسیار مختصر آگاهی دارند. با رسیدن به خانه فردوسی هم منظره چشم نوازی مشاهده نمی شود. یک چهاردیواری کوچک با طاقچه و تزیینات گچی ساده که قدمت آن به دوران پهلوی می رسد، تنها دارایی خانه فردوسی است.

اما به هر حال چه آن خانه، واقعا خانه فردوسی باشد و چه منتسب به او،‌ در این‌که پاژ زادگاه این شاعر بزرگ و نامدار ایرانی است هیچ شک و تردیدی وجود ندارد، امری که می‌تواند این مکان را همچون آرامگاهش به یکی از قطب‌های گردشگری کشور و حتی جهان تبدیل کند، اما متاسفانه مورد غفلت و بی‌توجهی فراوانی قرار گرفته است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)