خانه و موزه میرزا کوچک جنگلی رشت
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

خانه و موزه میرزا کوچک جنگلی رشت یکی از خانه های تاریخی رشت می باشد که در خیابان سهیل دبیری این شهر واقع شده است. میرزا کوچک خان جنگلی در این خانه به دنیا آمد و امروزه یکی از جاذبه های گردشگری مهم استان گیلان و خانه یکی از مشاهیر ایران به شمار می آید.

این ساختمان در حال تخریب بود ولی شهرداری رشت از سال ۱۳۸۰ شروع به تعمیر به سبک معماری بومی کرد. موزه ۳۰۰ متر مربع مساحت و از دو طبقه که هر طبقه چهار اتاق و ایوان و دو پلکان دارد تشکیل شده است.

طبقه پایینی خانه به نمایشگاهی دائمی از کتب مربوط به تاریخ گیلان و نهضت جنگل اختصاص داده شده است و طبقه بالا، محل زندگی خانواده میرزا کوچک خان جنگلی مثل گذشته مرمت شده و با وجود عکس‌ ها و اسنادی از دوران مبارزات نهضت جنگل جلوه خاصی به خودش گرفته است. اولین چیزی که هر بیننده ای را هیجان زده می کند از این خانه، گفته خوده کوچک خان است که بر روی دیوار نوشته ” من استقلال ایران را خواهانم و بقای اعتبارات کشور را طالبم.”

ساعت کاری خانه موزه و مرکز اسناد میرزا کوچک جنگلی همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۳ و جمعه ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۷ عصر می باشد و پذیرای علاقه مندان و مهمانان از سراسر کشور است.

پیشنهاد های دیگر

  1. موزه گنجینه رشت

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)