خانه و عمارت بهنام تبریز
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

خانه و عمارت بهنام تبریز یکی از آثار تاریخی تبریز می باشد که در خیابان ارتش جنوبی این شهر واقع شده است. قدمت این عمارت به اواخر دوره زندیه و اوایل دوره قاجاریه بر می گردد و به خانه های بهنام گنجه‌ای و قدکی نیز معروف است. این مکان ابتدا مسکونی بوده و در زمان ناصرالدین شاه قاجار مورد بازسازی و طراحی دوباره قرار گرفت و مساحت اعیانی آن ۸۴۰ متر مربع و مساحت عرضه آن ۹۰۰ متر مربع است و امروزه به مدرسه معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز تعلق دارد.

خانه از ساختمان اصلی که از آن به عنوان ساختمان قشلاقی و یک ساختمان کوچک تر که به عنوان ساختمان ییلاقی مورد استفاده قرار می گرفته تشکیل شده است. این بنا نیز مانند تعداد زیادی از خانه های قدیمی ایرانی، به دو حیاط اندرونی و بیرونی تقسیم شده است. در بازسازی اخیر این خانه، تاکنون چند نگارگری ایرانی فرسکو کشف گردیده است که هم اکنون در حال مرمت توسط متخصصان است.

عمارت دارای قستمت هایی مانند تالار اورسی، حوضخانه، دهلیز، اتاق گوشواره می باشد و با نقاشی های زیبا دوره قاجار بسیار به خودش رنگ گرفته است و همچنین از قسمت های اندرونی و بیرونی تشکیل شده است به گونه ای که قسمت بیرونی که در ضلع شمالی حیاط  قرار گرفته است از طنبی(هفت دری)، کله ای و اتاق تشکیل شده است. بر روی  طنبی ارسی یا هفت دری نقاشی‌ و طراحی های فوق العاده ای دیده می شود و از دیگر تزئینات نقاشی‌های کشیده شده در طاقچه ها، شومینه طنبی و اتاق‌های جنبی می باشد. در ضلع جنوبی این قسمت هم فضاهایی شامل تراس تابستانی با ستون‌ها، سرستون‌های گچی مقرنس کاری و نیز فضای ورودی و چند اتاق دیگر ساخته شده است. همچنین در ضلع شرقی و غربی، حیاط بیرونی از دیواره هایی که دارای طاق نما می‌باشند ساخته شده است.

قسمت اندرونی عمارت در شمالی‌ترین بخش آن واقع شده است که دو طرف آن را اتاق هایی در اضلاع شرق و غرب و رو به حیاط اندرونی تشکیل داده اند. این قسمت دارای زیر زمینی می باشد که از اتاق‌های زیر طنبی برای نشیمن تابستانی و از بقیه اتاق‌ها برای انباری و آشپزخانه  استفاده می شده است.

این مکان در تاریخ ۲۳ فروردین ۱۳۷۶ با شماره ثبت ۱۸۵۰ به‌ فهرست آثار ملی ایران افزوده شده است و  یکی از بی نظیرترین آثار تاریخی ایران می باشد که همه ساله افراد و علاقه مندان زیادی را برای بازدید از جای جای کشور به این جا می کشاند.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)