خانه و موزه استاد شهریار تبریز
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

خانه و موزه استاد شهریار تبریز خانه و موزه یکی از بهترین شاعران معاصر می باشد که در خیابان ارتش تبریز این شهر واقع شده است. قدمت خانه موزه به دوره پهلوی دوم بر می گردد که خانه خود استاد بوده است و در سال ۱۳۶۷ بعد از فوت ایشان توسط شهرداری تبریز خریداری و به موزه تبدیل شده است. خانه و موزه در فضایی به مساحت ۲۴۱ و زیربنای ۲۵۰  متر مربع از دو طبقه ساخته شده است.

از اشیا و آثار نگهداری شده در این موزه می توان به ۵۰۰ قطعه از آثار و نیز وسایل شخصی شهریار شامل کتاب، دست خط و انواع یادبودها و هدایای داخلی و خارجی به همراه لوازم زندگی این شاعر اشاره کرد. بخش زیرزمین، به عکس‌ها و تصاویری از استاد شهریار، بخش سمعی-بصری و قسمتی مخصوص استراحت میهمانان و بازدیدکنندگان اختصاص یافته است.

در بخش فوقانی نیز که بخش اصلی و قدیمی‌تر موزه می باشد، قسمت هایی مانند اسناد قدیمی، عکس‌ها، دس نوشته‌ها، وسایل شخصی مثل لباس‌ها، کتاب‌ها، لوازم‌التحریر، رختخواب و بستر استراحت استاد، تالار پذیرایی منزل استاد، هدایا، لوح‌های تقدیر و تندیس‌های ایشان به نمایش عموم در آمده است. همچنین در موزه ادبی استاد شهریار سه تار معروفشان و آثار خط نستعلیق آنها نگهداری می شود. این مکان در تاریخ ۲۷ اسفند ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۲۷۲۹ به‌ فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)