دریاچه ارومیه
[تعداد: 3    میانگین: 4.3/5]

دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی کشور می باشد که دو استان آذر بایجان غربی و شرقی را به هم متصل می کند.  نام این دریاچه  از نام شهر ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی گرفته شده است و در زبان ترکی اورمو گولو گفته می‌شود.

دریاچه ارومیه بزرگ ترین آبگیر دایمی در آسیای غربی در شمال غرب فلات ایران قرار گرفته‌است. حوضهٔ آبریز دریاچه ارومیه، ۵۱٬۸۷۶ کیلومتر مربع است و  معادل بیش از ۳٪ مساحت کل کشور ایران می‌باشد.

این حوزچه توسط مجموع ۶۰ رودخانه سیرآب می‌شود که ۲۱ رودخانه دایمی یا فصلی هستند و ۳۹تای آن‌ها دوره‌ای می‌باشند. ازاین میان زرینه رود و آجی چایی ورودی‌های اصلی به دریاچه ارومیه می‌باشند. این حوضه با داشتن دشت‌هایی مانند دشت ارومیه، تبریز، بناب، مهاباد، میاندوآب، نقده، سلماس، پیرانشهر، آذرشهر و اشنویه، یکی از کانون‌های ارزشمند فعالیت کشاورزی و دامداری در ایران به‌شمار می‌رود.

آخرین وضعیت دریاچه ارومیه

ستاد احیای دریاچه ارومیه  سال ۹۴ با برنامه‌های اجرایی مدون در راستای تثبیت وضعیت فعلی دریاچه اقداماتی را آغاز کرده است.

پل میانگذر دریاچه ارومیه

پل میان‌گذر دریاچه ارومیه بر روی دریاچه ارومیه بنا نهاده شده است و قسمتی از بزرگراه شهید کلانتری می باشد. این پل دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی را به هم متصل می‌کند. این پل ۱۷۰۹ متر طول دارد که ۱۲۷۶ متر آن در داخل دریاچه ارومیه اجرا شده و حدود ۳۸۵ متر آن در دو طرف پل‌های اتصال است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)