سد چالیدره مشهد
[تعداد: 3    میانگین: 4.7/5]

سد چالیدره مشهد یکی از جاذبه های تفریحی و گردشگری اطراف مشهد است. این مکان در جاده طرقبه و ۱۰ کیلومتری غرب مشهد و در دره ای به همین نام (چالی دره) واقع شده سد چالیدره برای آبیاری باغ‌های اطراف طرقبه ساخته شده و دارای امکانات تفریحی مانند قایق سواری، ماهیگیری و رستوران است.

سد چالیدره یک سد خاکی با هسته رسی است که بوسیله رودخانه جاغرق پرآب می شود. این سد در ابتدای جاده روستای نقندر و در سمت چپ جاده در دره ای با همین نام ساخته شده است. اخیرا به همت شهرداری طرقبه و سازمان گردشگری هزینه های بسیار زیادی برای زیبا سازی ارتفاعات اطراف سد صورت گرفته و مجتمع تفریحی توریستی چالیدره حاصل این تلاش می باشد. مکانهای زیبا جهت استراحت و همچنین قایقرانی از جمله محلهای جالب این مجموعه می باشد.

مساحت چالیدره طرقبه ۱۶۰ هکتار می باشد که دارای موقعیت خاص و ایده آل است. ۳۲ هزار اصله درخت در فضای سبز آن کاشته شده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. شجاع گفت:

    اخیرامدیریت محترم فضای سبز شهرداری طرقبه با اجرای طرح جداسازی شبکه ابیاری فضای سبز از اب شرب شهر طرقبه ، وابگیری فضای سبز از محل سد چالیدره بوسیله لوله گذاری با قطر زیاد در عمق مسیرهای تعریف شده خدمت ارزنده دیگری انجام داده است که موجب هدایت اب ذخیره شده در سد چالیدره به مخازن تعبیه شده و کانال های ابرسانی قضای سبز شهر طرقبه بمنظور جولوگیری از هدر رفت خواهد شد

  2. مهدی گفت:

    چالیدره پتانسیل اینو داره که بهتر بشه ، ولی یک بدی که داره الان جای پارک هست، فکر کنم اگر همراه با گسترش چالیدره ، جای پارک هم بیشتر کنند خیلی بهتر می شه.

  3. شجاع گفت:

    جالب است بدانید که سد چالیدره بوسیله جوی آب سیمانی با عرض ۵۰ سانت بصورت انحرافی از محل رودخانه جاغرق طی سال آبگیری میشود