سی و سه پل اصفهان
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

سی و سه پل اصفهان یکی از آثار تاریخی اصفهان است که بر روی زاینده رود واقع شده است. قدمت این پل به دوره صفویه و حکومت شاه عباس بر میگردد که توسط الله وردی خان اوندیلادزه سردار مشهور حکومت صفوی، به منظور وصل کردن خیابان چهار باغ کهنه عباسى به خیابان چهارباغ بالا و باغ هزار جریب و عباس آباد در سال ۱۰۱۱ بنا شد.
پل با نام پل الله وردی خان از ۳۳ دهانه، ۲۹۵ متر طول و ۱۴ متر عرض ساخته شد و مراسم ها و جشن هایی مانند جشن آب پاشان و چشن خاج شویان ارامنهٔ در آن برگزار میشد. در زمان قدیم پل از ۴۰ چشمه از زیر پل عبور می کرد، اما اکنون سی و سه چشمه از آن باقی مانده است.
در پل دو پیاده رو برای گردش ساخته شده است که یکی در بالا و یک پیاده رو در پایین است. پیاده رو پایین، گذرگاهی مسقف است که میان پایه های مرکزی پل به فاصله کمی از بستر رودخانه ایجاد شده است.
این اثر شهرت جهانی دارد به طوری که جهانگردان دنیا از آن تعریف و تمجید کرده اند؛ از جمله پرسی سایکس که سی‌ و سه پل را یکی از پل‌های درجه اول جهان خواند، شاردن آن را شاهکار معماری و شگفت آفرین توصیف کرد و گارسیا آن را از بهترین آثار معماری ایران خواند. همچنین این بنا در دی ماه سال ۱۳۱۰ با شمارهٔ ثبت ۱۱۰ به‌ فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)