عمارت مشیرالدوله تهران
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

عمارت مشیرالدوله تهران یا خانه مشیرالدوله پیرنیا (خانه پیرنیا) یکی از بناهای تاریخی معاصر ایران است که در خیابان خیابان لاله زار نو واقع گردیده است. از اهیمت این خانه می توان گفت که خانه ای است که تاریخ ایران باستان در آن نگاشته شده است. این عمارت زیبا به عنوان یکی از آثار ملی ایران در تاریخ ۱۳۷۶/۰۵/۱۱ هجری شمسی به شماره ۱۸۹۹ به ثبت رسیده است. خانه پیرنیا در دوران قاجار و به دستور حسن مشیرالدوله پیرنیا با معماری نیکلای مارکوف روسی ساخته شد. این خانه وجه تسمیه این عمارت بدین صورت است:

با توجه با اینکه در این خانه خاندان حسن پیرنیا در آن اسکان داشته اند به آن پیرنیا گفته می شود و البته حسن پیرنیا ملقب به «مشیرالدوله» بوده و به همین دلیل به آن مشیرالدوله نیز می گویند.

ورودی اصلی عمارت از شمال است، پس از گذر از حوضی که روبروی درب قرار داشته وقتی از پله ها وارد می شوید به صحن اصلی که پلکانی دوطرفه در میان آن است را می بینید، پلکانی بزرگ در صحنی ۱۰۰متری که خوش آمدگویی به مهمان در این صحن انجام می شده است. در جنوب صحن راهرویی طویل از شرق به غرب وجود دارد که از میان به حیاط و از دو طرف راه به زیرزمین دارد.

طبقه اول خانه مشیرالدوله پیرنیا مختص ساکنان خانه می باشد و کف پوش آن از تیرریزی چوبی و تخته کوبی بنا شده. طبقه دوم برای پذیرایی از مهمانان بوده، در طبقه دوم تالار بزرگی به مساحت ۸۰ متر و به قرینه فضای راه پله در بخش جنوبی قرار گرفته و در طرفین این تالار در شرق و غرب اتاق ها قرار دارند.

قسمتی از زیرزمین خانه مشیرالدوله پیرنیا به نام چایخانه (شربت خانه) مزین به کاشی های خشتی بزرگی منقوش به شخصیتهای اساطیری و تاریخی است که تنها قسمت کاشی کاری شده ساختمان همین قسمت است.

  • به علت اینکه ساختمان در اختیار دانشگاه علوم پزشکی و به عنوان موسسه مطالعات تاریخ پزشکی ، طب اسلامی و مکمل قرار دارد ، امکان بازدید در صورت تایید وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی امکان پذیر است.
  • حسن پیرنیا ملقب به مشیرالدوله آثاری چون نخستین کتاب تاریخ ایران باستان، نخستین قانون مدون حقوق بین‌المللی به زبان فارسی و از همه مهم تر فرمان مشروطیت را در این خانه نوشته است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)