عمارت و باغ اکبریه بیرجند
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

عمارت و باغ اکبریه بیرجند یکی از آثار تاریخی بیرجند است که در خیابان معلم این شهر واقع شده است. قدمت این بنا به دوره قاجاریه بر می گردد که توسط شوکت الملک در فضایی به مساحت ۴۵۰۰۰ متر مربع و دو طبقه بسیار زیبا و چشم نواز تاسیس شده است.
ساخت این مجموعه از اوایل دوره قاجار تا اواخر آن دوره به طول انجامید. این باغ از چند عمارت تشکیل شده است که قدیمی‌ترین آن عمارت حشمت الملک نام دارد که با دو طبقه‌ در منتهی‌الیه شرقی، قرار گرفته است. طبقه همکف به دو دالان و راهرو نسبتاً طویل تقسیم می شود و میان سه بخش مهم مجموعه، یعنی باغ اصلی، باغ جنوبی و اصطبل ارتباط برقرار می‌کند.
باغ جنوبی، کوچکتر از باغ شمالی است و دارای فضاهای خدماتی، عمارت مرکزی و دیواره غربی اصطبل می باشد. یکی از قسمت های اصلی عمارت استخر نسبتاً بزرگ با طرح مربع است که بیشتر مساحت باغ را اشغال کرده و با وجود درختانی مانند کاج، انار و توت جلوه خاصی به بنا داده است.
عمارت اکبریه با معماری ترکی و با الهامی از معماری روسی تزئین شده است. بخش هایی مانند تالار آیینه، گنبد کلاه فرنگی، تزئینات مقرنس لانه زنبوری و رسمی بندی که فقط جهت پذیرایی از نمایندگان سیاسی داخلی و خارجی مورد استفاده بوده است در خانه وجود دارد.
امروزه بخش احداث شده در اوایل دوره قاجار، به عنوان کتابخانه فعال است. از بخش مرکزی که در دوره قاجار تاسیس شده است به عنوان موزه باستان‌شناسی و مردم‌شناسی استفاده می شود. این بنا در سی و پنجم نشست یونسکو در سال ۲۰۱۱ میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و همچنین در خردادماه سال ۱۳۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
از جمله مواردی که سبب گشت تا باغ اکبریه در فهرست میراث جهانی یونسک ثبت گردد مواردی مانند: ساخت بنا در زمین شیب دار، خطوط راست در طراحی باغ، عمارت در بلندترین قسمت باغ احداث گردیده است، یک جوی دائم اصلی و چند جوی فرعی ایجاد گشته است به گونه ای که صدای آن به گوش میرسد و رابطه نزدیکی با طبیعت ایجاد کرده است، حد فاصلی بین عمارت و باغ وجود ندارد و استفاده از درخت های زیاد و سایه‌دار و اختصاص بیشترین قسمت باغ به کاشت درختان میوه و گیاهان دارویی و زینتی از دیگر عوامل می باشد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)