عمارت و باغ رحیم آباد بیرجند
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

عمارت و باغ رحیم آباد بیرجند یکی از آثار تاریخی بیرجند است که در خیابان پاسداران این شهر واقع شده است. این بنا به دستور اسماعیل خان در سال ۱۳۱۵ هجری قمری به عنوان دارالحکومه تاسیس شد.
مجموعه از بخش های مختلفی مانند حصار، برج نگهبانی، باغ، عمارت اصلی، حوضخانه، عمارت کلاه فرنگی، اصطبل و فضاهای خدماتی تشکیل شده است.
در سه طرف حصار گلین باغ بقایای برج ها دیده می شود و فقط برج شمال شرقی بنا با ساخت عمارت به کلی تخریب شده است. محور اصلی باغ در حدفاصل دو عمارت و در خط تقارن طولی آن می باشد.این محور دارای دو حوض، یک استخر و درختانی در دو سوی مسیر می باشد که جلوه خاصی به بنا داده است.

عمارت اصلی در شمال باغ و از دو طبقه ساخته شده و از طبقه همکف با تعدادی اتاق و راهرو به عنوان فضاهای خدماتی و انبار استفاده می شده و فاقد تزئین می باشد.
طبقه اول بنا تالار آینه قرار دارد و با تزیینات گچبری شامل نقش سردیس حیوانات، گل و گیاه و اسلیمی های مختلف آراسته و زیبا شده است. حوضخانه و ساختمان های وابسته به آن در شرق و یک حمام و تعدادی اتاق که برای سکونت و انبار مورد استفاده قرار می گرفته است و در ضلع جنوبی مجموعه قرار دارد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)