غار هامپوئیل (کبوتر) مراغه
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

غار هامپوئیل (کبوتر) مراغه یکی از آثار طبیعی مراغه در استان آذربایجان شرقی است که در جاده مراغه -تهران و دامنه کوه صخره ای واقع شده است. غار از رودخانه موردی چای حدود ۱۶۰۰ متر بالاتر می باشد. دهانه آن ۸ متر و درون غار بین ۲۵ تا ۴۰ متر ارتفاع دارد.

در ابتدای غار کتیبه ای به زبان روسی نوشته شده است که قدمت آن به سال ۱۹۲۵ میلادی برمی گردد و به خاطر وجود چاه های عمیق و ترسناک که به صورت تندره های سنگی و تالارهای بزرگ هستند معروف می باشد.

پس از ورودی غار محوطه بزرگی پیش رویه ماست که دو حفره زیبا و جالب در سقف آن به وجود آمده است. در ضلع شمال شرقی انتهای میدان اول، راهرویی بسیار تنگی به وجود آمده است که مسیر رسیدن به میدان دوم می باشد. بعد از عبور از میدان ابتدایی در میدان دوم، چهار راهی دارد که دو راه به میدان اول، یکی به طرف داخل غار و راه دیگر که راهروی تنگی است به محوطه دیگری در جنوب شرقی غار راه دارد.

به طور معمول هر سال تغییرات بسیاری در داخل غار ایجاد می شود که بیشتر تغییرات در میان میدان های اول و دوم رخ می دهد و از لحاظ زمین‌شناسی، پیدایش خاکستر است که برخی اوقات تا قوزک پا و حتی تا زانو بالا می آید. درون چاه‌های غار، دو سفره آب زیرزمینی وجود دارد که یکی به خاطر ریزش تخریب شده است اما چاه دیگر دارای آب است و صدای جریان آن از بالا شنیده میشود.

غار بسیار زیبا می باشد و رسوبات آهکی و استلاکتیت چشم انداز های فوق العاده ای را پدید آورده اند. همچنین غار دارای هوایی مرطوب است و در انتهای آن هوای لازم وجود ندارد و رفتن به آن بدون امکانات مناسب مانند طناب، نورافکن، وسایل ایمنی، کپسول هوا و راهنما شدنی نیست.

پیشنهاد های دیگر

  1. بهشت فسیلی مراغه

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)