قصرابونصر شیراز
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

قصرابونصر شیراز یکی از مکان های تاریخی شهر شیراز می باشد که مربوط به دو دوره تاریخی مهم اشکانیان و ساسانیان می باشد و در نزدیکی شهر شیراز قرار دارد. این قصر که به نام تخت مادر سلیمان نیز شهرت دارد به صورت بقایای یک حصار سنگی، دیوارهای آجری، ساختمان‌های خشتی و آستانه‌های سنگی فرو افتاده بر بالی تپه می باشد.

رودخانه خشک و بهاره شیراز در فاصله چند متری این اثر تاریخی عبور میکند و شرق آن دشت خرم و باروری است که اهالی محل آنرا دشت خضر می خوانند و در فاصله یک کیلومتری در سینه امتداد همان کوه نقوش برجسته ساسانی قرار دارد.

بر اساس کاوش‌های انجام شده در این محل نمونه‌های سفال و قطعات ظروف سنگی عهد هخامنشی را با سکه ها و آثاری دیگر از عهد سلوکی، اشکانی و ساسانی کشف کرده‌اند. بر پایه این کشفیات معلوم شد که در عهد اشکانیان بنایی محکم و محصور در آنجا احداث شده و در زمان ساسانیان هم مورد استفاده کامل بوده‌است.

در حال حاضر قصر ابونصر که سکونتگاه دو دوره تاریخی مهم اشکانیان و ساسانیان بود، به زباله‌دانی تبدیل شده‌است. مردم ساکن در اطراف قصر نخاله‌های ساختمانی را پای این قصر باستانی می‌ریزند و از آن به عنوان سطل زباله بزرگ استفاده می‌کنند.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)