قلعه بابک کلیبر
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

قلعه بابک کلیبر یکی از آثار تاریخی کلیبر در استان آذربایجان شرقی است که در سه‌ کیلومتری این شهر و بر فراز کوهی بین آذربایجان و اران، نزدیک به رود ارس واقع شده است. قدمت این دژ به دوره ساسانیان برمی گردد و نام آن به افتخار بابک خرمدین، رهبر مقتدر در مقابل مهاجمین عرب تا سال ۸۹۳ میلادی، انتخاب شده است.

در فاصله دویست متری قبل از رسیدن به دروازه قلعه باید از مسیری دالانی با ظرفیت عبور یک نفر عبور کرد؛ با این کار عبور شخص جدید سپاهی و دیگر افراد ناشناخته به راحتی توسط سربازان در برج‌های دروازه کنترل می شد. برج‌های دژ دارای اشکال مخروطی، مدور و استوانه‌ای می باشد و مصالح به کار رفته در آن ها سنگ‌ است که با زیبایی خاصی تراشیده شده است.

باروها که از نوعی سنگ خارا تشکیل شده است، همه راه های نفوذ را بسته اند و برای ورود به بنا فقط باید از دروازه عبور کرد و دسترسی به ابزار آلات جنگی مانند دژ کوب، منجنیق و آتش افکن به قلعه کاری تقریبا نشدنی بوده است.

ساختمان دژ از سه طبقه تشکیل شده است و بعد از گذشتن آن به تالار اصلی می رسیم که  آن را هفت اتاق احاطه کرده اند و به تالار میانی راه دارند. ضلع شرقی بنا از اتاق‌ها و آب انبارها تشکیل شده که سقف آب انبارها از طاق جناغی و گهواره‌ای ساخته شده است. سفالینه های نقش‌ دار و لعاب خورده‌، از آثار و اشیاء کشف شده می باشد که به زمان سکونت آن در ابتدای قرن هفتم هجری اشاره می کند. چند سکه مسی هم پیدا شده است که بعضی از آنها به دلیل ساییدگی و زنگ خوردگی بیش از حد، خوانده نمی شود و برخی متعلق به به اتابکان آذربایجان و هزارسیبان (قرون ششم و هفتم هجری) می باشد.
دامنه‌های پایینی دژ را جنگلهای ارسباران پوشیده اند و منظره ای بسیار زیبا را پدید آورده است و به دلیل نزدیکی‌ به اداره محیط بانی‌ در شهر، سالم و بدون آسیب باقی مانده است. به همین دلیل این اثر یکی از بناهای پرطرفدار در ایران می باشد که همه ساله تعداد زیادی از گردشگران ایرانی و خارجی را به سوی خود جلب می کند.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)