مدرسه پریزاد مشهد
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

مدرسه پریزاد مشهد یکی از بنا های شهر مشهد می باشد که در حرم مطهر امام رضا (ع) قرار گرفته است. این بنا در سال ۱۱۵۸ خورشیدی ساخته شده و از آثار باستانی دوران تیموریان می باشد که در شمال غربی مسجد گوهرشاد واقع شده است و هم زمان با احداث مسجد گوهرشاد ساخته شد. سازنده مدرسه پریزاد زنی نیکوکار بوده و خدمتکار گوهرشاد همسر شاهرخ میرزا بود.

این بنا یک بار در زمان شاه سلیمان صفوی  و بار دیگر در عصر حاضر به طور گسترده مرمت شده است. در نتیجه این مرمت‌ها تنها نشانه‌های اندکی از بنای دوره تیموری آن برجا مانده است. هم‌اکنون از این مدرسه به عنوان مرکز پاسخگویی به سؤالات دینی استفاده می‌شود که شامل بخش‌های پاسخگویی به مسائل شرعی به صورت حضوری و تلفنی می باشد

فریزر (Fraser ) جهانگرد انگلیسی درباره این مدرسه می نویسد:

مدرسه پریزاد که بنای کوچکی است، این زن از ندیمه های گوهرشاد است و در همان زمان که خانم او مسجد گوهرشاد را می ساخت این مدرسه را بنا کرد و موقوفه برای آن قرار داد. بیست تا سی نفر طلبه در این مدرسه سکنی دارند. مدرسه پریزاد مشهد دارای چهار ایوان است و از دو طبقه تشکیل شده که شامل بیست و دو حجره است. هر حجره، دارای ایوانچه ای کوچک می باشد که با کاشی های کتیبه دار تزئین شده اند. صحن حیاط مدرسه بسیار کوچک است.

برنارد اوکین (Bernard Okin) باستان شناس انگلیسی در این باره می نویسد:

نماهای داخلی تجدید بنا شده اند. صحن کوچک حیاط مدرسه با ساختمانهای بلند اطراف آن احساس ترس ناشی از مکانهای بسته را در فرد می اندازد. تمام قسمت های نمای داخل حیاط بخصوص بالای ایوانها و در ورودی با انواع کاشی های معرق و گچبری های زیبا پوشش داده شده است. از قسمتهای نفیس مدرسه، بالای در ورودی و دو سمت درِ ورودی است که با چهار تابلوی نفیس کاشی و آجر به صورت معقلی آرایش شده است.

این اثر در تاریخ سال ۱۳۱۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)