مسجد اعظم ارومیه
[تعداد: 2    میانگین: 4.5/5]

مسجد اعظم ارومیه یکی از مساجد و آثار تاریخی ارومیه می باشد که در خیابان عسگر آبادی این شهر واقع شده است. بازارباش نام قبلی مسجد بوده و شبستان و صحن داخلى مسجد، مستطیل شکل می باشد که در وسط آن، بر روى هشت پایه و ستون گنبد اصلى که از مرمر سفیدکار شده، ‌قرار گرفته است.

قسمت پایین گنبد تماما شیشه‌اى و نورگیر است که بیشتر نور داخل مسجد را تامین می کند.  کاشى‌هاى منحصر به فردی در پایین پنجره‌ها کار شده که با آیات قرآنى به صورت نوار با سبک اسلیمى (گل و بوته) تزئین شده است. چهار گنبد کوچک هشت ضلعی بدون پایه و ستون در چهار گوشه سقف مسجد ساخته شده  است و محراب آن با کاشی‌ های الوان و آیات قرآن به طرز بسیار زیبا و چشم نوازی تزئین شده است.

مسجد داراى دو در ورودی از طرف میدان گندم‌ فروشان و بازار می باشد که مناره‌اى بر بالاى هر کدام است که با گلدسته و کاشى هاى لعابى سبز و زرد تزئین شده است. بر روی نواری از کاشی و در قسمت بالای پنجره‌ که به طرف میدان گندم فروشان باز می‌ شود تاریخ مرمت و بازسازی مسجد نوشته: «در تاریخ ۱۳۹۲ هجری قمری برابر با ۱۳۵۱ شمسی این مسجد بازارباش به اهتمام مسلمانان تجدید بنا و مسمی به مسجد اعظم گردید.»

در روز دوم بهمن ماه سال ۵۷ مردم ارومیه به رهبری آیت الله غلامرضا حسنی علیه رژیم شاهنشاهی دست به اعتراض زدند و مسجد اعظم را به عنوان یک سنگر و پایگاه برای انقلابیون انتخاب کردند و به همین دلیل ماموران شاه آن را به توپ بستند.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)