مسجد امام حسن عسکری قم
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

مسجد امام حسن عسکری قم یکی از مساجد تاریخی و زیبای قم می باشد که در خیابان صفا شهر واقع شده است. طبق بعضی از اسناد این مسجد به دستور خود امام حسن عسکری (ع) در قرن سوم هجری توسط احمد بن اسحاق اشعری نماینده امام تاسیس شد.

هم چنین گفته می شود قدمت این مسجد بیشتر می باشد به طوری که بر روی ویرانه آتش کده شهر قم ساخته شده است. این مسجد از گذشته دارای احترام زیادی در بین مردم بوده و از قرن نهم به بعد متولیان آستانه مقدسه، تولیت آن را بر عهده گرفتند و یکی از نام های آن  در قدیم جامع عتیق بوده است.

در اواخر دوره صفوی، به دست مهدعلیا همسر یا مادر شاه سلیمان صفوی، در سمت جنوبی صحن مسجد، ایوان قدیمی به ارتفاع ۱۴، دهانه ۱۱ و عمق ۱۲ متر بنا شد. در دوره فتحعلی شاه قاجار بنای مسجد بر اثر سیل، صدمه دید که حاج حسین کدخدا آن را بازسازی کرد. حاجی ابراهیم تاجر در سال ۱۲۸۶ هجری قمری، در دوره ناصرالدین شاه در سمت غربی مسجد، شبستان و زیرزمینی بزرگ ساخت و پس از آن در سال ۱۲۹۵ هجری قمری حاج علی نقی تاجر کاشی، بخش‌های دیگر مسجد از جمله شبستان‌های شرقی و سردر و جلوخان را بازسازی و مرمت کرد.

شبستان ستون‌دار بزرگی در ضلع شرقی مسجد قرار دارد که از ۲۸ چشمه پوش بر فراز ۱۶ ستون آجری مضلع و جرزهای دیواری تشکیل شده است و ۹ دهانه به جانب صحن دارد و به شبستان فیض معروف است. این مکان توسط دفتر آیت الله صافی گلپایگانی نیز بازسازی و وسعت بیشتری پیدا کرده است به طوری که دو شبستان دیگر به آن اضافه شد و مساحت مسجد از ۴۱۷۰ متر مربع به حدود ۲۵،۰۰۰ متر افزایش پیدا کرد.

نماز جمعه قم مدتی در مسجد امام حسن عسکری برپا می شد. همچنین درس‌های حوزه علمیه و مراسمات مختلف مانند اعتکاف در آن برگزار می‌شود. این مسجد با شماره ثبت ۱۳۱۲ در ۲۲ آذر ۱۳۵۵ شمسی به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)