مسجد جامع ارومیه
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

مسجد جامع ارومیه یکی از آثار تاریخی ارومیه می باشد که در خیابان اقبال و کنار بازار ارومیه این شهر واقع شده است. قدمت این بنا به دوره ایلخانان و سده هفتم هجری قمری بر میگردد و یکی از زیباترین و با شکوه ترین مساجد ارومیه می باشد. این مسجد در بازار طوری ساخته شده است که از سه سمت به معابر عمومی وصل می شود.

به عقیده بعضی از محققین این بنا به جای آتشکده ای بعد از تسلط مسمانان در قرن هفتم بنا شده است. طبق نظر این افراد سبک تزیینات، گچ بری ها، ستون بندی ها و طاق های مسجد دقیقا به سبک معماری سلجوقیان شباهت دارد. سال ۶۷۶ هجری قمری محراب بنا ساخته شد و شبستان گنبددار قدیمی که هسته اولیه بنا را تشکیل می دهد و حاوی کلیه مشخصات معماری اسلامی است احتمالا مربوط به دوره سلجوقیان به بعد است.

چهل ستون متصل به شبستان گنبددار یکی دیگر از بخش های مسجد است که نسبت به  شبستان اولی قدمت کمتری را دارا است و در خاک برداری از کف آن اشیا متعلق به دوره ایلخانان به دست آمده و چندین مرتبه مورد بازسازی قرار گفته است. حجره های قدیمی اطراف صحن به دوره زندیه برمیگردد و از سنگ نوشته آن می توان به سال ۱۱۸۴ هجری قمری رسید. کتیبه های کوفی دور گنبد و گچ بری محراب از زیباترین و چشم نواز ترین تزئینات مسجد می باشند.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)