مسجد جامع تبریز
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

مسجد جامع تبریز یکی از آثار تاریخی تبریز در استان آذربایجان شرقی است که در خیابان شهید مطهری این شهر واقع شده است. قدمت این بنا از دوره سلجوقیان تا قاجاریه می باشد و به نام های  کبیر و جمعه نیز مشهور بوده است و از همان ابتدای ساخت به عنوان مسجد جامع شهر بوده است و بازار شهر تبریز دور تا دور آن ساخته شده است.

مسجد دارای یک شبستان بزرگ می باشد که قدیمی ترین و تاریخی ترین بخش آن نیز نام برده می شود. از طراحی و معماری شبستان می توان به تاق و گنبدهایی برفراز ستون های هشت‌گوش آجری شکل اشاره کرد که با گچ‌بری های ظریف و زیبای دوره روادیان به زیبایی آن افزوده شده است. در دوره حکومت ایلخانان به این مسجد بسیار رسیدگی شد و بخش های قبلی که تخریب شده بود تعمیر و بخش های دیگری از جمله محراب بزرگ گچ‌بری شده در آن ساخته شد.

این بنا هم در سال ۱۱۹۳ هجری که بیشتر آثار تاریخی تبریز دچار خرابی شد آسیب دید و در دوره قاجار مسجد فعلی با پایه‌های متین و پوشش تاق و چشمه توسط حسینقلی‌خان دنبلی، حاکم آن زمان ساخته شد و از مهمترین بناهای دوره قاجاریه به شمار می رود.

عمارت مسجد دارای ۶۲ متر طول است که از جنوب تا شمال گسترده شده است. بخش میانی آن هم از طاقی رفیع و بزرگ تشکیل شده است که از عرض ۱۵ متری برخوردار می باشند. همچنین طول مسجد نیز با استفاده از دو جرز بزرگ به دو قسمت مستقل و متفاوت تقسیم‌ شده است.

تزئین عمارت نیز به طور مارپیچ به سبک معماری صفوی است که بسیار زیبا و هنرمندانه طراحی و اجرا شده است. ساخت این مسجد از روی کاخ اختصاصی فیروز‌ آباد الگو برداری شده است و در گذشته به صورت یک ایوانه بوده است و بعدها دو ایوانه شد. از گچبری های رنگی به کار رفته در محراب مسجد جامع می توان به زیرزمین مسجد و نمازخانه‌ قدیمی آن اشاره کرد که در دوره های سلجوقیان و ایلخانیان تزئین شده اند.

گنبد مرتفع و بلند نیز در زمان حکومت آق‌قویونلوها با تزئینات و کاشیکاری‌های معرقدرضلع شمالی آن، به فرمان و تلاش سلجوق شاه بیگم، زن اوزون حسن، بنا شد. این اثر تاریخی در ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره ثبت ۱۷۱ به‌ فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)