مسجد جامع عباسی اصفهان
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

مسجد جامع عباسی یا مسجد امام اصفهان که به مسجد شاه نیز شهرت دارد یکی از مساجد تاریخی و دیدنی میدان نقش جهان اصفهان است که در طی دوران صفویه ساخته شده است و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به شمارمی رود. این مسجد شاهکاری بی نظیر از معماری، کاشی کاری و نجاری قرن یازدهم هجری شمسی است.

مسجد جامع عباسی در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد در سال ۹۹۰ هجری شمسی به فرمان شاه‏ عباس اول در بیست و چهارمین سال سلطنت وی شروع شده و تزیینات آن در دوره جانشینان او به اتمام رسیده است. کتیبه سر در اصلی مسجد جامع عباسی بر روی کاشی معرق و به خط علیرضا عباسی به سال ۹۹۵ هجری شمسی است.

ارتفاع گنبد مسجد جامع عباسی ۵۲ متر و ارتفاع مناره‌های داخل آن ۴۸ متر و ارتفاه مناره‌های سردر آن در میدان نقش جهان ۴۲ متر است. از نکات جالب در مسجد انعکاس صوت در مرکز گنبد جنوبی است. این مسجد بزرگ دارای دو شبستان قرینه در اضلاع شرقی و غربی صحن است. یکی از این شبستانها (شبستان شرقی) بزرگتر اما ساده و بی‌تزیین است و دیگری (شبستان غربی) کوچکتر است اما تزییناتی با کاشیهای خشت هفت رنگ دارد و محراب آن نیز یکی از زیباترین محراب های مسجد های اصفهان است.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)