مسجد جامع قم
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

مسجد جامع قم یکی از مکان های تاریخی و مذهبی قم می باشد که در خیابان آذر این شهر واقع شده است. این مسجد مجموعه ای ساخته شده در چند دوره زمانی و با مساحتی حدود ۶ هزار متر مربع است و به همین دلیل از زمان ساخت و قدمت آن اطلاعات دقیقی در دست نیست و نظرات مختلفی در مورد آن بیان می شود.

بعضی از باستان‌شناسان، قرن ششم هجری قمری و حکومت پادشاهان سلجوقی را تاریخ بنای مسجد ذکر کرده اند. گروهی دیگر نیز بر این عقیده هستند که مسجد در سال ۲۶۵ هجری قمری به همت و تلاش ابوالصدیم حسن بن علی بن آم اشعری، ساخته شده است و همچنین از نظر عبدالجلیل رازی، زمان احداث این اثر تاریخی به دوره حکومت طغرل سلجوقی بر میگردد که فردی به نام بهاالدین کمال ثابت قمی، این مکان زیبا و باشکوه را بنا کرده است.

مسجد یکی از مساجد دو ایوانی به شکل مربع مستطیل می باشد که از سردر ورودی، صحن، ایوان‌، گنبدخانه و شبستان تشکیل شده است و قدیمی ترین قسمت آن گنبد خانه می باشد که در سال ۵۲۹ هجری قمری ساخته شده است.

ایوان زیباترین و جذاب ترین بخش مسجد می باشد که دهانه آن ۱۴، عرض ۷ و ارتفاع ۱۸ متری، دارد و از لحاظ تناسب و زیبایی، بهترین و با شکوه ترین است. از تزئینات و ظرافت ایوان می توان به مقرنس گچی پوشش ایوان و کاشی کاری های زیبای دیوار اشاره کرد.

مقرنس پوشش ایوان با نقشه بسیار جالبی ساخته شده که از دو کوه مطبّق (طبقه طبقه شده) و معلق در دو طرف تشکیل شده است و مثل دو گنبد پنج طبقه دیده می شود که هر طبقه دارای پنج قطار با پنج حوضچه بزرگ و کوچک است. درمیان دو گنبد آویزان، سه حوض بزرگ وارونه با سطح قوس آراسته و تزئین شده با ترنج هایی از کاشی معرق وجود دارد که در داخل قابی از کاشی های سفالی با جدار هشت تایی صفه دار جلوه گر می شود.

کاشی کاری مسجد جامع در دوره فتحعلی شاه و در سال ۱۲۴۸ هجری قمری انجام شده است که با گذشت زمان شکسته و ریخته شد. به همین دلیل اول از سوی مرحوم حضرت آیت الله فیض در سال ۱۳۶۵ هجری قمری و دوباره توسط آیت الله العظمی بروجرودی درسال ۱۳۷۵ هجری قمری مورد بازسازی و زیباسازی قرار گرفت.

صحنی بزرگ رو به روی ایوان قرار دارد که به گونه ای طراحی شده که از ۳ سمت، با شبستان‌های زیبای مسجد جامع، احاطه شده است. قدمت این بخش را باستان‌شناسان و کارشناسان معماری زمان پادشاهی فتحعلی‌شاه می دانند.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)