مسجد جمکران قم
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

مسجد جمکران قم یکی از اماکن مذهبی قم می باشد که در ۶ کیلومتری این شهر واقع شده است. تاریخ ساخت این بنا به قرن چهارم هجری برمی گردد و به گفته عالم معاصر محدث نوری به شخصی به نام شیخ حسن بن مثله جمکرانی ساخت آن مربوط می‌شود، طبق سخن او امام دوازدهم شیعیان، مهدی را در بیداری دیده و خود ایشان دستور بنای مسجد را به او داده است.

عقاید متفاوتی نسبت به ملاقات امام زمان (عج) در میان شیعیان وجود دارد به طوری که برخی با استناد به روایاتی، آن را در تنها در خواب امکان پذیر میدانند. بعد از غیبت کبری هم دریافت نامه از مهدی (عج) مورد قبول تعداد زیادی از شیعیان واقع شده است. گروهی دیگر نیز با استناد به نامه‌ ای که امام زمان(ع) به آخرین نایب خود فرستاده است، دیدن امام زمان (عج) در بیداری را بر خلاف نامه ایشان می‌دانند.

تا دهه پنجاه شمسی مسجد ساختمان کوچک و ساده‌ای داشت، اما پس از انقلاب مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و وسعت بیشتری پیدا کرد. از واحد های مختلف مسجد جمکران می توان واحد مراسم و تبلیغات، روابط عمومی، کتابخانه، انتشارات و تحقیقات، ثبت کرامات، نذورات و هدایا، را نام برد.

در سال ۱۳۳۲شمسی مسجد به اهتمام سید محمد آقازاده تعمیر و بعضی بخش های آن مجدد ساخته شد و تالاری در جنوب صحن بنا شد که به عنوان محوطه ورودی مسجد استفاده می شد. از دیگر نام های این مسجد در طول تاریخ میتوان به مسجد صاحب الزمان (عج) و مسجد حسن بن مثله جمکرانی اشاره کرد.

در سمت شرقی صحن هم تالاری با تزئیناتی از آجرهای تراش و کاشیهای هفت رنگ، ساخته شد که نمای ورود به آن در این دوران ایوانی آجری با پوشش گچی در سقف و اِسْپَر مزین به کاشی هفت رنگ در دو طرف بوده است.

مسجد دارای شبستان اصلی به شکل هشت ضلعی و همچنین دارای سه ورودی در سمت شمالی و دو ورودی در سمت جنوبی می باشد که دارای هشت ستون هشت وجهی نقش بسته به کاشیهای معرق و مقرنس کاری است که گنبد فلزی مسجد بر بالای آن مستحکم شده است. ۲۳ پنجره مشبک فلزی در ساقه گنبد با شیشه‌های الوان ساخته شده است که نور شبستان از آن تأمین میشود.

مسجد سالانه از حدود پانزده میلیون زائر که از جای جای کشور پذیرایی می کند و شیعیان بیشتر در شب چهارشنبه از روزهای هفته و شب نیمه شعبان (تولد امام زمان) از روزهای سال به این مکان مقدس می روند.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)