مسجد سردار ارومیه
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]

مسجد سردار ارومیه یکی از آثار تاریخی ارومیه می باشد که در خیابان امام خمینی این شهر واقع شده است. قدمت این بنا به دوره قاجاریه بر میگردد که توسط عبدالصمد خان پدر آقا محمد جد اعظم عظیم السلطنه سردار بنا شد و به دلیل مرمت و نصب ساعت بزرگی سر در آن در سال ۱۳۳۰ به آن مسجد ساعتلو نیز می گویند.

دو قسمت مجزا مسجد را تشکیل می دهند که شبستان بزرگ قسمت اصلى و مهم آن می باشد. این شبستان داراى طرح مستطیل به طول ۲۲ و به عرض ۱۸ متر است. ۱۲ ستون سنگى هشت ضلعى در گوشهٔ جنوب شرقى شبستان که از حالت مستطیل خارج شده، بنا شده است که سرستون‌هاى آن به شیوه مقرنس، تزئین شده مسجد را زیبایى خاصى بخشیده است.

قسمت پایین دیوارهاى شبستان بزرگ، مانند ازاره بیشتر مساجد تاریخی، تا ارتفاع یک متر با کاشى‌هاى سبز رنگ به ابعاد ۲۰×۲۰ سانتى‌‌متر پوشانده شده است. بالاى ازاره نام برده دور تا دور مسجد را یک حاشیه باریک به اندازه عرض یک کاشى با کاشى‌هاى هفت رنگ، شامل نقوش گل و بوته با رنگ‌هاى زرد و صورتى، آبى، سبز و سفید پوشش داده‌اند. از تزئینات بنا می توان به شکل تراش ستون‌هاى سنگى شبستان بزرگ و سر ستون‌هاى مربع آنها که به شیوهٔ قطاربندى نزدیک به مقرنس‌ تراش داده شده‌اند، اشاره کرد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)