مسجد صاحب الامر تبریز
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

مسجد صاحب الامر تبریز یکی از مساجد و آثار تاریخی تبریز می باشد که در خیابان دارایی این شهر واقع شده است. قدمت این بنا به دوره صفویه برمی گردد که توسط شاه تهماسب ساخته شده است و به مسجد شاه طهماسب نیز مشهور است و در ابتدا جز دارای های او بود. محوطه آن دارای فضایی به مساحت ۲۲۶۰ متر مربع می باشد و زیر بنای آن هم که موزه شده است حدود ۲۰۰۰ متر مربع است.

سالها بعد با حمله سپاهیان عثمانی به‌ ایران، بنا کاملا نابود شد و پس از آن میرزا محمد ابراهیم وزیر آذربایجان آنرا بازسازی و مرمت کرد. همچنین از اتفاقاتی که برای مسجد افتاد زمین‌ لرزه سال ۱۱۹۳ هجری بود که خسارت ها زیادی به آن وارد کرد و در سال ۱۲۶۶ هجری، توسط میرزا علی اکبر خان از مترجمان کنسولگری شوروی در تبریز بازسازی شد و در یکی از صحن‌ های آن مدرسه ای به نام اکبریه تاسیس گشت.

مسجد دارای یک گنبد و دو مناره است که از تفاوت های این مسجد با دیگر مساجد گنبد و مناره‌های زیبای آن می باشد. دو طاق مرمرین تنها چیزی است که از ابتدای ساخت مسجد بر جای مانده است. سنگ نوشته‌ای مرمری در کنار یکی از طاق‌ها و در بالای طاق دیگر سوره جن با خط خوش تزئین شده است.

طول طاق مرمری مدخل بقعه ۳ متر و عرض آن ۱۸۰ سانتیمتر می باشد و سه پارچه است، دو پایه و یک طاق، بلندی پایه ها ۱۵۰ و عرض آنها ۳۰ سانتیمتر است که قسمت اصلی طاق برروی آنها مستحکم شده است.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی بین سال‌های ‪ ۷۳‬ تا ‪ ۷۷‬ نیز مسجد مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و امروزه تعداد زیادی از علاقه مندان و گردشگران از آن بازدید به عمل می آورند و در ۱۰ مهر ۱۳۸۰ با شماره ثبتی ۴۱۹۶ به فهرست آثار ملی ایران افزوده شد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)