مسجد کبود تبریز
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

مسجد کبود تبریز یا مسجد جهانشاه یکی از آثار تاریخی تبریز می باشد که در خیابان امام خمینی این شهر واقع شده است. قدمت این بنا به دوره قراقویونلو ها و زمان حکومت سلطان جهانشاه و قرن نهم هجری برمی گردد که به فرمان دختر او صالحه خانم ساخته شد. از کتیبه سردر مسجد می توان به زمان ساخت آن که سال ۸۴۵ هجری شمسی است پی برد.

در سال ۱۱۵۸ شمسی زلزله ای رخ داد و خرابی های زیادی را بر مسجد وارد کرد و طی آن گنبدهای مسجد تخریب شد. مسجد بیش از ۱۵۰ سال رها شده بود تا اینکه در سال ۱۳۱۸ مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت و قسمت هایی مانند طاق‌ها و پایه‌ها مرمت شد.

از تزئینات این بنای آجری می توان به کاشی‌کاری لاجوردی رنگ و انواع خطوط بر روی دیوارها اشاره کرد به طوری که ظرافت زیبایی در آن به کار رفته است و به فیروزه اسلام معروف است و به سبک معماری آذری ساخته شده است.

صحن عظیم مسجد به صورت مربعی می باشد و حوضی در وسط آن برای وضو گرفتن تعبیه شده است. همچنین شبستانهایی هم برای پناه نیازمندان و درس خواندن قرار گرفته است. مسجد از دو گنبد اصلی و جنوبی تشکیل شده است که بر روی صحن بزرگ و صحن جنوبی کوچک تر قرار گرفته اند. به غیر از دو گنبد، مسجد دارای هفت گنبد کوچکتر نیز می باشد که سقف شبستان های کناری در شرق و غرب صحن اصلی و ورودی مسجد را در برگرفته اند.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)