معبد مهر مراغه
[تعداد: 2    میانگین: 4/5]

معبد مهر مراغه یکی از آثار تاریخی مراغه در استان آذربایجان شرقی می باشد که در جاده روستای ورجوی واقع شده است. این مکان از اولین سکونتگاه ها و معابد بشر پیش از تاریخ می باشد و قدمت آن به دوره های اشکانیان و ساسانیان بر می گردد و به نام های امامزاده معصوم مراغه‌ای، خانقاه، اجاق و اولیاء نیز معروف می باشد.
مجموعه تاریخی از بخش هایی مانند معبد، قبرستان، اصطبل، چله خانه و یک محوطه تاریخی تشکیل شده است و این چنین گفته می شود محوطه قبرستانی مربوط به عصر آهن است و با حجاری های زیبا از برترین معابد کشور می باشد که در دوره های اسلامی مقدس بودنش را حفظ کرده است.
از معبد مهر به عنوان نیایشگاهی زیرزمینی و صخره‌ای و مکان عبادت خورشید و انجام مراسم مهرپرستی استفاده می شده است و مریدان معبد آن را با تراشیدن قطعه سنگی عظیم از جنس شیست با دهانه‌ای به عرض ۵.۴ متر ساخته اند.
زرتشتیان و پیروان مهر و میترا عقیده بر این داشتند که این مکان مقدس فرشته مهر و دوستی و عهد و پیمان و مظهر فروغ و روشنایی می باشد و مهر در غار به دنیا می یاید و به همین دلیل هر زمان که غاری پیدا می کردنند مهر را پرستش و عبادت می کردند و آن مجموعه را مهرابه می نامیدند. متاسفانه هم اکنون به خاطر انجام ساخت و سازها در حوالی معبد و همچنین نفوذ آب های سطحی به داخل آن در حال نابودی و از بین رفتن می باشد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)