مقبره الشعرا تبریز
[تعداد: 1    میانگین: 4/5]

مقبره الشعرا تبریز یکی از آثار تاریخی و گورستان های تبریز می باشد که در خیابان‌ ثقهالاسلام این شهر واقع شده است. قدمت این قبرستان به طور دقیق مشخص نیست اما چیزی که پیداست این است که اسم آن در آثار مکتوب پیش از سده هشتم هجری مشاهده نمی شود.

مقبرهالشعرا در قدیم به نام های حظیرهالشعرا، حظیرهالقضاه و قبرستان سرخاب هم معروف بوده است ولی گذشت روزگاران و مهم‌تر از آن حوادث طبیعی چون سیل و زلزله، شکل ظاهری آن را از بین برده است.

پس از زمین‌لرزه‌های سال‌های ۱۱۹۳ و ۱۱۹۴ هجری قمری این مکان به صورت متروکه در آمد ولی پس از برگزاری مسابقه ای در سال ۱۳۵۰ خورشیدی برنده، عملیات احداث بنای یادبود آن را شروع کرد و در سال ۱۳۶۷ همراه با امکانات و تاسیسات توریستی و گردشگری به طور رسمی افتتاح شد و بیش از ۴۰۰ شاعر، عارف و رجال معروف ایران و کشورهای منطقه از ۸۰۰ سال پیش در آن به خاک سپرده شده اند.

از برخی افراد دفن شده می توان به اسدی طوسی، قطران تبریزی، مجیرالدین بیلقانی، خاقانی شیروانی، ظهیرالدین فارابی، شاپور نیشاپوری، شمس الدین سجاسی، ذوالفقار شروانی، همام تبریزی، مانی شیرازی، شکیبی تبریزی و سید محمد حسین شهریار اشاره کرد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)