موزه ارومیه
[تعداد: 1    میانگین: 5/5]

موزه ارومیه یکی از موزه های ارومیه می باشد که در خیابان شهید بهشتی این شهر واقع شده است. این موزه در سال ۱۳۴۶ با مساحت ۲۰۰۰ متر مربع به بهره برداری رسید و توانسته به دومین مجموعه غنی و گرانبهای کشور، تبدیل شود. موزه از دو تالار و چهار بخش پیش از تاریخ، تاریخی، اسلامی و مردم شناسی تشکیل شده است که تالار بزرگ مخصوص اشیای باستانی و تاریخی دوره‌های مختلف تاریخی و تالار کوچک مربوط به موزه مردم شناسی است که تاریخ و تمدن ۹ هزار ساله ایران زمین را با ۳۰ هزار قطعه شی تاریخی معرفی می کند.

از جمله آثاری که در موزه به نمایش گذاشته شده است می توان به مجموعه‌ای از کتاب‌های نفیس خطی که اکثر آن‌ها قرآن مجید و کتب دینی و اسلامی، اشیایی از دوره‌های ما قبل تاریخ، تاریخی و اسلامی و همچنین اشیایی مربوط به هنرهای ملی و تزیینی مردم شناسی، صنایع دستی و… اشاره کرد. قدیمی‌ترین اثر این مجموعه به هزاره هفتم قبل از میلاد برمی گردد.

سه دست نوشته از هزاره اول قبل از میلاد به نام‌های استل کله شین، استل موانا و کتیبه محمودآباد به خط میخی اورارتوبی وجود دارد. جدیدترین آثار این موزه مربوط به دوره قاجار است. همچنین لباس های محلی زری دوزی و مخمل های قلاب دوزی و کتاب های خطی و کارهای ظریف مینیاتوری و… از دیگر آثار به نمایش در آمده در موزه ارومیه می باشد.

موزه همه روزه (غیر از روزهای دوشنبه) از ساعت ۹ الی ۱۳ و ۱۵ الی ۱۸ میزبان علاقه مندان و گردشگران عزیز می باشد.

نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نظر کاربران

  1. هنوز هیچ نظری در مورد این مکان ثبت نشده است، شما اولین نفر باشید، این گوی و این میدان :)